2022-11-29

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 46: Piękne mimo wad

0

Wiekowe przedmioty bywają wybrakowane, ale często właśnie to dodaje im uroku. W 46. odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” jest kilka takich „skarbów ze skazą”, które wcale nie straciły, a wręcz zyskały z wiekiem. Upływ czasu przydaje bowiem szlachetności, nawet jeśli wiąże się to z pewnymi uszczerbkami. Zdarzają się kolekcjonerzy, którzy szczególnie cenią sobie właśnie takie „eksponaty z historią”. Jakie historie kryją się za skarbami oferowanymi w tym odcinku? Co budzi największe emocje? Które przedmioty i osobowości zachwyciły prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Piękno w czasie wojny
Pierwszy przedmiot, o który walczą Łowcy, należy do pani Izy z Warszawy. Jej skarb to wyjątkowy i piękny obraz. Kim był jego autor? Jaka historia kryje się za był dziełem? Czy oczekiwania finansowe sprzedającej są zasadne? To wszystko ocenia i wyjaśnia ekspert Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, właściciel antykwariatu i galerii sztuki. Którego z Łowców kusi spojrzenie damy z płótna autorstwa Bolesława Nawrockiego? Tego można się dowiedzieć podczas licytacji.

Prababcia sokowirówki
Kolejny uczestnik, Jan Smolarczyk ze Złotoryi, oferuje Łowcom prasę do owoców. Zanim dochodzi do licytacji, uzyskuje jednak ekspertyzę i wycenę Agnieszki Gniotek - historyk i krytyk sztuki, ekspertki galerii sztuki i domu aukcyjnego. Ile może być wart tak niezwykły przedmiot?

Cenna część lampy
Następnym przedmiotem licytowanym w 46. odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” jest podstawa lampy rogatej projektu Elżbiety Piwek-Białoborskiej. Wartość artystyczną, estetyczną, historyczną i materialną określa Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, poszukiwacz i opiekun sprzedawców wyselekcjonowanych przedmiotów vintage oraz antyków dla największej polskiej platformy online sprzedającej design. Czy sprzedający jest zadowolony z opinii eksperta?

Mały wielki skarb
Ostatnią sprzedającą jest pani Wioletta z Białegostoku. Jej skarb to porcelanowy kotek z Ćmielowa projektu Zdany Kosickiej datowany na lata 50. Wartość tego przedmiotu ocenia ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka - wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, historyczka i krytyczka designu. Czy mimo miniaturowych rozmiarów ten skarb okazuje się mieć wielką wartość? Jak wyceniają go podczas licytacji wytrawni Łowcy?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Komentarze