Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Dwa w jednym
Pierwszym licytowanym przedmiotem jest przywieziona przez pana Kazimierza ze Skierniewic nietypowa lampa podłogowa art déco ze stolikiem. Nieco światła na historię oraz wartość tego przedmiotu rzuca Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel sklepu z powojennym designem.
Ozdoba ścienna
Kolejny skarb to przywieziony przez panią Joannę imponujący przedwojenny kilim. O różnicy między gobelinem a kilimem, o walorach tego skarbu z fabryki Moszki Neimana oraz o fascynującym klimacie XIX wiecznej Łodzi opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, jak również wykładowczyni warszawskiej ASP oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Kultowe lata 70.
Następna licytacja dotyczy rysunku kultowego bohatera komiksu z lat 70. „Jonek, Jonka i Kleks” należącego do pani Doroty z Podkowy Leśnej. O autorce komiksu, Szarlocie Pawel, której burzliwe losy starczyłyby na kilka powieści, o rynku kolekcjonerskim związanym z komiksami oraz o wartości, estetyce i kulturowym znaczeniu przeznaczonego na licytację rysunku mówi Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, a także właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Unikatowe meble
Na koniec spotkanie z panem Przemysławem z Poznania, który przywiózł ze sobą elementy zestawu 1329 zaprojektowanego przez wybitnego artystę Rajmunda Hałasa. Co oznacza nazwa? Z jakich lat pochodzi ten skarb? Co stanowi o jego kunszcie artystycznym i wartości materialnej? Jaki był - zawodowo i prywatnie - kultowy projektant tych mebli? Na te pytania odpowiada ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.