Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Dla fanów muzyki
Odrestaurowany gramofon wraz ze wzmacniaczem niemieckiej firmy Grundig to prawdziwa gratka dla miłośników sprzętu audio z lat 60. Jak brzmi muzyka z urządzenia, na które trzeba było wydać dwie roczne pensje w czasach PRL? Czy urzeka on Łowców? O tym mozna się przekonać podczas pierwszej w tym odcinku licytacji. Zanim jednak sprzęt trafia na aukcję, jego ekspertyzy dokonuje historyk techniki i miłośnik wszystkiego, co ma lampy i pokrętła. Leszek Klein wycenia ten skarb i opowiada o gabinetowych radiolach.
Projekt Leszka Dutki
Kolejny sprzedający do programu przywiózł wazon „Ikebana” projektu Leszka Dutki. O wszechstronnym artyście, który tworzył dla Krakowskiej Spółdzielni Artystycznej „Millenium” oraz o walorach wazonu i jego wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
Dla koneserów tytoniu
Następny przedmiot to ręcznie rzeźbiona fajka z wizerunkiem hutnika, przez którego nos ulatnia się dym podczas palenia. Historię fajek, używane do ich wyrobu materiały i wartości tego konkretnego egzemplarza, wykonanego najprawdopodobniej w XX wieku z wrzośca, przybliża Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Na świątecznym stole
Przedmiotem ostatniej licytacji w tym odcinku jest oryginalna, nieużywana lniana serweta ze świątecznym motywem ludowym. Skarb przeleżał w domowej szafie kilka dekad, o czym świadczy metka producenta, Zakładów Lniarskich „Żyrardów”, z 1979 r. O technice, w jakiej została wykonana serweta oraz o jej wartości opowiada ekspert Jakub Naumiuk.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka</p