Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Ćmielowska „Kula”
Pierwszy skarb w odcinku to jedna z największych zagadek polskiego designu. Mowa o ćmielowskim serwisie kawowym „Kula” z lat 30., autorstwa niezwykle tajemniczej, mitycznej wręcz postaci - Bogdana Wendorfa. Jak na „Kulę” w wielkanocnym żółtym kolorze reagują Łowcy? Ekspertyzę i wycenę przeprowadza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
Czerwone jajko
Pan Mariusz przyniósł do programu pamiątkę po babci, która swego czasu pracowała w hucie szkła „Ząbkowice”. Jego skarb to czerwona bomboniera w kształcie jaja. O szkle prasowanym, za którym dziś pasjonaci szaleją, choć niegdyś jako szkło gospodarcze było nieco pogardzane, opowiada ekspert Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, renowator mebli.
Ikona w wielkanocnym kształcie
Kolejny licytowany przedmiot to należące do pani Barbary drewniane polichromowane jajo, stylizowane na ikonę. O tym dlaczego obraz noszący podpis artysty nie może być uznany za ikonę, o charakterystycznych motywach i typach ikonograficznych oraz o symbolicznym i magicznym znaczeniu jaja w różnych kulturach opowiada podczas ekspertyzy Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.
Zając ze szkła
Wielkanocny program kończy licytacja zająca ze szkła prasowanego z nieodżałowanej huty „Ząbkowice”. Pani Edycie, która wypatrzyła go w second-handzie, służył jako bomboniera i dekoracja wielkanocna. Czy któryś z Łowców chce mieć go u siebie? Odpowiedź w finale odcinka, wcześniej jednak ocena i wycena przedmiotu dokonana przez eksperta Jakuba Naumiuka.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka</p