Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Projekt Ludwika Ferenca
Pani Patrycja przywiozła do programu dwa kolorowe wazony-butle projektu Ludwika Ferenca, wyprodukowane przez Hutę Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy-Zdroju w latach 70. lub 80. O formie i wartości wazonów opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Atrybut fotografa
Kolejny skarb to nabyty na pchlim targu w Holandii czechosłowacki powiększalnik fotograficzny z lat 60., należący do pana Krzysztofa. To niecodzienny sprzęt, tym cenniejszy, że nadal sprawny. O wielkim powrocie fotografii starej szkoły, historii producenta oraz o obsłudze tego konkretnego urządzenia opowiada Leszek Klein, historyk techniki i miłośnik wszystkiego, co ma lampy i pokrętła.
Rakieta czy lampka?
Pan Paweł oferuje Łowcom lampkę-rakietę z lat 70. kupioną w ZSRR, a wyprodukowaną najprawdopodobniej w Moskwie w 1971 roku z okazji dziesięciolecia lotu Gagarina. O propagandzie w designie oraz o wartości tego przedmiotu opowiada Krystyna Łuczak-Surówka.
Z Wielkiej Brytanii
Na koniec odcinka pan Łukasz, który przyjechał do programu z szafką ze starego sklepu zielarskiego, kupioną w Kopenhadze, a pochodzącą z Wielkiej Brytanii. O meblu będącym częścią większego kompletu do wyposażenia warsztatu krawieckiego, materiałach użytych do jego produkcji oraz o jego wartości opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka</p