Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Czas na kawę
Pierwszy w programie prezentuje swój skarb pan Krzysztof. Jest posiadaczem niemieckiego, mosiężnego zaparzacza do kawy, który kupił na północy Szwecji. Urządzenie pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. O dokładnym procesie zaparzania kawy, stanie zachowania zestawu i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
„Błyskawica”
Następnym uczestnikiem jest pan Michał. Jego przedmiotem jest model okrętu „Błyskawica”, który otrzymał w spadku po zmarłym tacie. Autorskie rękodzieło pochodzi z lat 50. lub 60. Oryginalny okręt był bliźniaczym dla okrętu „Grom”. Po raz kolejny w tym odcinku prowadzący Paweł Orleański korzysta z eksperckiej wiedzy Jakuba Naumiuka w celu poznania szczegółów historii tego przedmiotu i jego ceny rynkowej.
Fotel specjalistyczny
Trzecim gościem jest pan Mirosław, do którego należy fotel optometryczny z lat 20. Niegdyś był częścią wyposażenia gabinetu w Nowym Yorku w Stanach Zjednoczonych, a obecny właściciel włożył dużo pracy w to, żeby udało się ściągnąć go do Polski. O meblach specjalistycznych, stanie zachowania tego modelu i jego wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.
Komplet filiżanek
Ostatnim uczestnikiem jest pan Dawid. Jego skarb to zielony zestaw kawowy pochodzący z Włocławka, który odziedziczył po dziadkach. Powstał najpewniej po 1967 roku. Jakie są różnice między porcelaną a fajansem i unikatowe błędy produkcyjne? Na jaką kwotę może liczyć właściciel zestawu? Odpowiedzi na te pytania zna Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka