Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Ćmielowska dziewczyna
Pierwsza sprzedająca to pani Agnieszka, do której należy porcelanowa figurka „Siedząca dziewczyna” projektu Henryka Jędrasiaka, wykonana dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Skarb z lat 50. jest pamiątką po dziadku. O nietypowym napisie na przedmiocie, jego historii i wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Transparenty taboret
Pani Maria przywiozła do studia Czwórki zjawiskowy taboret „Mambo”, na którego aranżację prowadzący i ekspert mają kilka pomysłów. Mimo retro designu, mebel pochodzi z 2003 r. i jest ciekawym przykładem przedmiotu z tworzywa sztucznego, do którego wykonania użyto techniki pracy ze szkłem. O historii twórców, stanie zachowania mebla i jego wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
Magia oświetlenia
Trzeci skarb to dwa kinkiety przywiezione z Finlandii przez pana Pawła. Nawiązują swoim wyglądem jednocześnie do lat 20. i stylu glamour. Prawdopodobnie pochodzą z lat 70., a ich design jest wynikiem wpływem nurtu „Hollywood regency”. Po raz kolejny w celu otrzymania wyceny uczestnicy korzystają z wiedzy eksperta, Jakuba Naumiuka.
Cenna pamiątka
Pani Monika pojawiała się w programie ze złotą bransoletką z turkusami. Właścicielka skarbu wie, że przedmiot należał do rodziny małżonka. 18-karatowa biżuteria pochodzi z drugiej połowy XX wieku, najprawdopodobniej z Włoch, o czym świadczą wzór liści i użyte materiały. O próbach złota, odbarwianiu się kamieni i wartości bransolety opowiada Urszula Prus. Ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłym sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka