Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Czerwone szkło artystyczne
Program rozpoczyna pan Sławomir, który do programu przywiózł pamiątkę rodzinną - zestaw szkła artystycznego z lat 70. o intensywnym czerwonym odcieniu, projektu Zofii Pasek dla Instytutu Szkła i Ceramiki. O krakowskiej ulicy fabryk i wytwórni zapałek, która zaczęła produkować szkło i stała się filią instytutu oraz o samej projektantce opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Wyszukany na giełdzie
Kolejny skarb to podświetlany stolik kupiony na targu staroci przez pana Krzysztofa. O zagadkowym przedmiocie, który mimo stylistyki nawiązującej do „space age” wydaje się pochodzić z zupełnie innego okresu, mówi Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Kogo zachwyca ten unikat?
Deserowy komplet
W programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej” pojawia się także pani Teresa z pięknym, ręcznie malowanym, różowo-białym zestawem porcelany. Kompletny serwis - inaczej zwany garniturem - firmy Bavaria, został kupiony na targach staroci i pochodzi z lat 30. Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy zdradza jego przeznaczenie, stan zachowania i wycenia.
W duecie
Ostatnim sprzedającym jest pan Artur, który przywiózł dwie pomarańczowe lampki nocne z lat 70., kupione na pchlim targu we Francji. Oceny i wyceny tego skarbu podejmuje się Maciej Szymania, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka