Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Zestaw jesionowych mebli
Pierwszą sprzedającą jest pani Małgorzata, która przywiozła do programu komplet mebli jesionowych Spółdzielni „ŁAD” projektu Franciszka Aplewicza. O wartości tych mebli, technice ich wykonania oraz o kultowym zydlu opowiada Daniel Stoiński - kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.
Projekt Zbigniewa Horbowego
Następny skarb to należący do pana Marcela zjawiskowy kufel z drugiej połowy XX w., projektu Zbigniewa Horbowego dla Huty Szkła „Barbara” w Polanicy-Zdroju. O dekoracyjnym szkle z lat 70. i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Zegar z trębaczami
Kolejny uczestnik, pan Jacek, przywiózł na licytację stylizowany na styl holenderski, bogato zdobiony zegar ścienny z trębaczami, pochodzący z połowy XX wieku. Janek Rygiel - absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów zdradza tajemnice miniatur inspirowanych legendarnymi dziełami holenderskiej sztuki zegarmistrzowskiej i wycenia wartości tego przedmiotu.
„Bartmann jug”
Ostatni w odcinku licytowany jest kamionkowy dzban, należący do pani Magdy, którego charakterystyczna dekoracja sugeruje, że jest to „Bartmann jug”. O historii wytwarzanych w Nadrenii już od XVI wieku dzbanów z wizerunkami brodaczy oraz o ich XIX-wiecznym renesansie i późniejszych falsyfikatach opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka