2023-06-01

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Dziecięca radość

0

Wyjątkowe przedmioty, ciekawe ekspertyzy i charytatywna licytacja na rzecz chorej Hani. Leczenie dziewczynki wspomaga Patryk Cebulski, gość specjalny odcinka programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” emitowanego 1 czerwca. Do studia Czwórki trafiły: przyciski do papieru, lampka na pianino, kula bowlingowa oraz stolik z lampą. Co tym razem fascynuje prowadzącego Pawła Orleańskiego? Zobacz!

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Aukcja charytatywna
Jako pierwszego uczestnika witamy gościa specjalnego. Patryk Cebulski przyjechał do Łowców z czarną kulą do kręgli z USA. Przedmiot waży ponad 7 kg, posiada inskrypcję „Brunswick Black Diamond”, oraz specjalną torbę, która ułatwia transport. O tym, czy bowling to samo, co gra w kręgle, skąd wziął się właśnie taki napis na kuli i jaką ma wartość, wycenia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Prezent z USA
Kolejny sprzedający pan Krzysztof wchodzi do studia ze stolikiem i lampą, którą odziedziczył z żoną po krewnej. Kobieta ściągnęła je z USA w latach 90. przy okazji swojej przeprowadzki. Komplet pochodzi z lat 60. i designem nawiązuje do złotej ery Hollywood. Stolik tak naprawdę jest podstawą do lampy, więc razem tworzą bardzo okazałą całość. O użytych materiałach, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Stylowe przyciski
Na licytacji pojawia się pan Marcin, który ponownie gości u Łowców. Należą do niego dwa przyciski do papieru z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Przycisk w kształcie „trolla” powstał w latach 70. wg. projektu doskonale znanej Eryki Trzewik-Drost na zamówienie szwedzkiego klienta, natomiast drugi, z wizerunkiem hutnika, powstał w latach 60. w szwedzkiej hucie Kosta Boda, projektu równie słynnego lokalnego projektanta - Erika Hoglunda. O pochodzeniu przedmiotów, różnicach w technikach wykonania oraz wartości tego nietypowego zestawu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Lampka art deco
Finałowa licytacja dotyczy niklowanej lampki z mosiądzu, której właścicielem jest pan Błażej. Jego przedmiot w stylu art deco, przeznaczony jest do oświetlania pulpitu pianina podczas gry. Lampka prawdopodobnie pochodzi z okolic lat 20. i mogła również służyć do oświetlania obrazu. Przewód oraz włącznik zostały zmodyfikowane później. O charakterystyce tego projektu, datowaniu elementów i wycenie lampki mówi Leszek Klein, historyk techniki i miłośnik wszystkiego, co ma przewody i żarówki, i służy do ułatwiania gry na instrumentach.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka