Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Wiekowy mebel
Jako pierwsza na aukcję trafia w tym odcinku komoda z lat 70. ze spółdzielni ŁAD, przywieziona przez pana Jakuba. Przed licytacją o meblu stworzonym według projektu Izabelli Szerskiej-Sternińskiej i jego wartości opowiada Daniel Stoiński - kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.
Przekazana w rodzinie
Kolejny skarb to francuska cukiernica z początku XX wieku należąca do pana Mateusza. Platerowane naczynie upolował przed laty na targu staroci jego dziadek. O inspiracjach, jakie wpłynęły na formę cukiernicy oraz o wartości tego okazu mówi Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Portret wierzchowca
Trzeci sprzedający, pan Adam, prezentuje obraz autorstwa krakowskiego malarza, Alojzego Siweckiego. Wizerunek karego konia artysta namalował u schyłku swojej twórczości, w 1980 roku. O tematyce dzieł malarza, o jego stylu i wartości prezentowanego obrazu wypowiada się Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Perełka rękodzielnicza
Na koniec licytacja lampy żyłkowej z lat 60. o bardzo ciekawej formie. Jej właściciel, pan Grzegorz, uratował ją, gdy była w opłakanym stanie i odnowił tak, żeby nadal mogła komuś służyć i cieszyć oczy. O pochodzącym z pracowni Spółdzielni Inwalidów „Rozwój” w Kłobucku skarbie, o składaniu różnych żyrandoli i abażurów w całość oraz o kreatywnym podejściu do żyłki opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka