2023-07-04

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Wielkie emocje i gość specjalny

0

W odcinku emitowanym 4 lipca lampa aktorki Dominiki Gwit, kolorowe trolle, kolekcjonerskie przeźrocza oraz rower treningowy. Które przedmioty robią największe wrażenie na prowadzącym program Pawle Orleańskim oraz ekspertach? „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Specjalna wizyta
Odcinek rozpoczyna się od specjalnej wizyty. Przed Łowcami staje aktorka Dominika Gwit. Do programu przyjechała z lampą podłogową ze stoliczkiem z okresu PRL, pochodząca z przełomu lat 50. i 60. i wyposażoną w ciekawą współczesną żarówkę. O tajnikach konstrukcji lampy i jej przeznaczeniu, stanie zachowania wszystkich elementów i wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Kolorowe stworki
Drugą uczestniczką jest pani Magdalena. Jej skarb to uzbierana w dzieciństwie kolekcja figurek trolli z lat 80. Co ciekawe, pierwszy stworek autorstwa Thomasa Dana powstał w 1959 r. w Danii, lecz trolle do Polski trafiły dopiero później, przez co kojarzą się z latami 80. i 90. Oryginalne „Good LuckTrolls” miały przynosić szczęście każdemu, który potarł ich czuprynkę. O historii zabawki i wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Kolekcjonerskie przeźrocza
Pani Joanna przywiozła do programu przeźrocza, które zakupiła na targu staroci. Kolekcja zawiera m.in. zdjęcia z Budapesztu, Krety i Wenecji oraz ilustracje przedstawiające koty, witraże, motyle i inne zbiory pochodzące z lat 80. Wspaniałym dodatkiem są też slajdy z „Bolka i Lolka” wraz z historyjką napisaną przez oficjalnego scenarzystę bajki. O stanie zachowania przeźroczy, ich wartości kolekcjonerskiej i rynkowej mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Do ćwiczeń
Rowerek treningowy Kettler należy do ostatniej uczestniczki odcinka, pani Natalia. Był w rodzinie od około dwudziestu lat, a pochodzi z lat 80., z dawnych Niemiec Zachodnich. Firma, która go stworzyła jest znana z produkcji sprzętów treningowych. O estetyce przedmiotu, stanie zachowania i wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka