Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
Specjalna wizyta
Odcinek rozpoczyna się od specjalnej wizyty. Przed Łowcami staje aktorka Dominika Gwit. Do programu przyjechała z lampą podłogową ze stoliczkiem z okresu PRL, pochodząca z przełomu lat 50. i 60. i wyposażoną w ciekawą współczesną żarówkę. O tajnikach konstrukcji lampy i jej przeznaczeniu, stanie zachowania wszystkich elementów i wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
Kolorowe stworki
Drugą uczestniczką jest pani Magdalena. Jej skarb to uzbierana w dzieciństwie kolekcja figurek trolli z lat 80. Co ciekawe, pierwszy stworek autorstwa Thomasa Dana powstał w 1959 r. w Danii, lecz trolle do Polski trafiły dopiero później, przez co kojarzą się z latami 80. i 90. Oryginalne „Good LuckTrolls” miały przynosić szczęście każdemu, który potarł ich czuprynkę. O historii zabawki i wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.
Kolekcjonerskie przeźrocza
Pani Joanna przywiozła do programu przeźrocza, które zakupiła na targu staroci. Kolekcja zawiera m.in. zdjęcia z Budapesztu, Krety i Wenecji oraz ilustracje przedstawiające koty, witraże, motyle i inne zbiory pochodzące z lat 80. Wspaniałym dodatkiem są też slajdy z „Bolka i Lolka” wraz z historyjką napisaną przez oficjalnego scenarzystę bajki. O stanie zachowania przeźroczy, ich wartości kolekcjonerskiej i rynkowej mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Do ćwiczeń
Rowerek treningowy Kettler należy do ostatniej uczestniczki odcinka, pani Natalia. Był w rodzinie od około dwudziestu lat, a pochodzi z lat 80., z dawnych Niemiec Zachodnich. Firma, która go stworzyła jest znana z produkcji sprzętów treningowych. O estetyce przedmiotu, stanie zachowania i wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka