2023-07-11

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Ciekawe historie

0

Unikatowe perełki wystawione na licytacje w telewizyjnym domu aukcyjnymi Czwórki. Jakie przedmioty przywieźli do studia goście? W odcinku emitowanym 11 lipca porcelanowy wazon, kije bilardowe, karafka z kieliszkami obraz torebka z lat 80.! Które z przedmiotów zachwycają prowadzącego Pawła Orleańskiego? „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Ozdobna porcelana
Jako pierwszy występuje pan Kamil. Należy do niego dekoracyjny porcelanowy wazon pochodzący z drezdeńskiej manufaktury z Miśni. Szacowany na ok. 1900 rok skarb był bogato malowany, szkliwiony i pozłacany, a domyślnie miał ozdabiać np. gzyms kominka. O tajemnicy sygnatur, przeznaczeniu wazonu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Stojak na kije
Pan Tomasz przyjechał do programu ze stylizowanym stojakiem na kije bilardowe z przełomu lat 50. i 60. Przedmiot został przywieziony z Niemiec, jednak ciężko jednoznacznie określić jego pochodzenie ze względu na styl wykonania. O użytych rodzajach drewna i stanie zachowania mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Unikatowa karafka
Następnym skarbem odcinka jest nietypowa fajansowa karafka z kieliszkami należąca do pana Przemysława. To Zagłoba siedzący na beczce, do kompletu z trzema młodzieńcami trzymającymi rogi. Trzej młodzieńcy niestety przepadli na przestrzeni lat, natomiast oficjalnie karafka nigdy nie była używana. O historii przedmiotu, technikach użytych do dekoracji i wartości zestawu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Kobiecy atrybut
Pan Jacek jest właścicielem torebki z lat 80., która powstała w nieistniejących już dzisiaj zakładach w Gliwicach. Mimo widniejącego na oryginalnej metce określenia „torebka sportowa”, jej przeznaczeniem było użytkowanie codzienne. Tajemnice stylu, materiałów użytych do produkcji i wycenę zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka