2023-07-13

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Walka o unikaty

0

Wyjątkowe przedmioty, zaskakujące ekspertyzy i ekscytujące licytacje. Zobacz, jakie perełki przywieźli do studia Czwórki goście odcinka emitowanego 13 lipca. Filiżanki, lampka kot, laska oraz tajemniczo brzmiący meoskop to precjoza uczestników. Które robią największe wrażenie na prowadzącym, Pawle Orleańskim? „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Wyjątkowy zestaw filiżanek
W programie jako pierwszy prezentuje swój skarb pan Jerzy. Należy do niego zestaw dwunastu filiżanek „Cupola” Mario Belliniego z wytwórni Rosenthal z lat 80. i 90. Każdy egzemplarz jest inny, jeśli chodzi o wzór na porcelanie, ponieważ zlecono 370 różnych ilustracji; trafiła się również filiżanka z edycji limitowanej. O specyfice kolekcji, użytych projektach i wartości rynkowej zestawu opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Atrybut dżentelmena
Pani Monika przywiozła do programu hebanową laskę ze srebrną monetą, którą kupiła we włoskim antykwariacie. Najprawdopodobniej pochodzi z lat 30. i została wykonana na zlecenie kolekcjonera. O uwiecznionym na monecie cesarzu, użytych materiałach, stanie zachowania i wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Efekt 3D
Jako trzecia przed Łowcami staje pani Agata, która jest właścicielką czechosłowackiego meoskopu, czyli aparatu stereoskopowego z lat 70. Jest to urządzenie do oglądania stereofotografii. To trójwymiarowe zdjęcia, o czym sam dobrze pamięta prowadzący Paweł Orleański, ponieważ posiadał takie urządzenie w dzieciństwie. O tajemnicach historii stereoskopów, stanie zachowania i wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Świecące oczy
Ostatnim skarbem w odcinku jest lampa w kształcie kota, należąca do pani Agnieszki. Ma polskie okablowanie i prawdopodobnie pochodzi z lat 70., kiedy takie przedmioty cieszyły się dużą popularnością. O możliwym pochodzeniu kotka, stanie zachowania i jego wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka