2023-08-01

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Tajemnicze cuda z przypadku

0

Historie wyjątkowych przedmiotów, ich dogłębne ekspertyzy i gorące licytacje na antenie Czwórki. Jakie sekrety skrywają precjoza odcinka emitowanego 1 sierpnia? Figurka w kształcie lwa, cukiernica, naszyjnik oraz nietypowa lampa to perełki, które mogą zachwycić prowadzącego Paweł Orelańskiego. Oglądaj program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00!

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Król zwierząt
Jako pierwszy w odcinku występuje pan Waldemar, który do Łowców przyjechał z uroczą figurą lwa autorstwa Lisy Larson. Lew pochodzi z lat 60. lub 70. ze Szwecji, a został kupiony przypadkiem na niemieckim targu staroci. O sprytnej konstrukcji figury, technikach użytych do dekoracji i wartości rynkowej opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Cukiernica czy szkatuła?
Do pana Dariusza należy posrebrzana cukiernica, choć prowadzącemu program przypomina bardziej szkatułę. Przedmiot ma inskrypcję prezentową, co ułatwia datowanie: 1910 r. O tym jak niegdyś serwowano cukier, o stanie zachowania fantu i jego wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Wiekowa biżuteria
Trzeci skarb to naszyjnik z perłami w stylu art deco, który pochodzi 1920 r. i należy do pani Mirelli. Wypatrzony przypadkiem w sklepie z używaną odzieżą, naszyjnik okazał się być dziełem autorstwa Andreasa Dauba. O rodzajach pereł i technice złocenia, stanie zachowania biżuterii i jej wycenie opowiada Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłym sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.

Król zwierząt
W finale programu występuje pani Magdalena. Jest właścicielką żółtej lampy POLAM z Wieliczki. Przedmiot pochodzi z 1977 r. i został uratowany przed zapomnieniem na strychu u znajomej. Co ciekawe, lampka jest wykonana z jednego elementu, w który wpasowano okablowanie i żarówkę. O historii zakładów, z których pochodzi lampka, jej konstrukcji i wartości tajemnice zdradza Leszek Klein, historyk techniki i miłośnik wszystkiego, co służy do świecenia.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka