2023-08-02

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Nietypowe precjoza

0

Gazetownik, szczypce, telefon i tajemniczo brzmiąca bola to unikaty wystawione na licytacje w odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” emitowanym 2 sierpnia. Jakie skrywają historie i osobowości? Które mogą zachwycić miłośników sztuki i prowadzącego show Pawła Orleańskiego? Ile są warte? Zobacz!

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Dawny podarunek
Jako pierwszy w programie występuje Pan Mariusz z gazetownikiem. Otrzymany niegdyś w prezencie, pochodzi najprawdopodobniej z Niemiec z wytwórni Ernst Rockhausen (i synowie), z początku XX wieku. Styl mebla reprezentuje zarówno secesję, jak i art déco. O użytych do produkcji materiałach, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Platerowane cążki
Następnym gościem licytacji jest pan Jarosław. Należą do niego platerowane szczypce do cukru pochodzące z warszawskiej wytwórni Norblin. Lata temu przedmiot ten nazywano cążkami. O sekretach sygnatur i platerowania, stanie zachowania i wycenie szczypiec opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Tajemnicza waza
Jako kolejna przed Łowcami staje pani Julia. Jej skarb to bola do ponczu, inaczej nazywana też po polsku ponczarką. Odziedziczona po dziadkach, prawdopodobnie pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, a wykonano ją z miedzianej blachy i ozdobiono dodatkowo elementami z mosiądzu. Możliwe nazwy przedmiotu, historię ponczarek i ponczu, stan zachowania boli i jej wartość przedstawia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Dawny podarunek
Bohaterem ostatniej aukcji jest telefon o dumnej nazwie „Baron”, który należy do pana Daniela. Aparat jest produkcji polskiej i powstał w Spółdzielni Rzemieślniczej „Otwock”. Telefon pochodzi z 1987 roku, zatem został wystylizowany na przedmiot o wiele starszy. O pomyśle na audiokonferencję, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka