2023-08-03

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Gorące licytacje

0

Miłośnicy przedmiotów retro w walce o unikaty podczas aukcji na antenie Czwórki. Kogo mogą zachwycić precjoza prezentowane w odcinku emitowanym 3 sierpnia? Ile są warte? Karty do gry, dzbanek, zegar kominkowy oraz srebrne sztućce to perełki prezentowane w programie, którego gospodarzem jest Paweł Orleański. „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Ukryty skarb
Jako pierwszy w odcinku występuje pan Paweł, który pojawia się w Łowcach po raz drugi. Należy do niego zestaw przedwojennych kart do gry. Krakowskie cuda pochodzą z lat 20. i zachowały się w idealnym stanie dzięki temu, że zostały ukryte pod podłogą przez pierwszego właściciela. O historii kart, różnicy między pikietem a pakietem oraz o wartości prezentowanych przedmiotów opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Po przodkach
Pan Wojciech przyjechał do programu z zegarem kominkowym produkcji toruńskiej firmy Metron, pamiątką rodzinną z 1972 roku. O specjalnej etykiecie świadczącej o fantastycznej jakości wykonania, stanie zachowania jak i wycenie tego egzemplarza mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów.

Od lat w domu
Jako następna prezentuje swój skarb pani Alicja. Ma ona zestaw srebrnych i platerowanych sztućców, który był w posiadaniu rodziny od trzech pokoleń. Łyżka wazowa, najstarszy przedmiot, została wykonana w 1875 roku. Precjoza pochodzą z fabryk Teodora Webera, które specjalizowały się w wyrobach posrebrzanych i galwanizowanych. Po raz kolejny w odcinku wiedzą dzieli się Krystyny Łuczak-Surówka, która dokonuje ekspertyzy i wyceny.

Po przodkach
Ostatni przedmiot odcinka to dzbanek do kawy z lat 60. i 70. z Bolesławca, należący do pani Beaty. Perełka została zakupiona na targu staroci. Wykonany z białej kamionki, pokryty charakterystycznym wzorem malowanym ręcznie może być nawet przypisany najsłynniejszemu projektantowi związanemu ze spółdzielnią, Bronisławowi Wolaninowi. O technice wykonania oraz cenie rynkowej dzbanka opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka