Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.
Interesujące płótno
Jako pierwsza w programie pojawia się pani Marzanna. Należy do niej ilustracja, która na pierwszy rzut oka przypomina obrazy znanej polskiej artystki. Maja Berezowska, podczas swojego długiego życia zasłynęła między innymi jako karykaturzystka i malarka, lecz jej losy zahaczają również o okres międzywojenny i pobyt w obozie koncentracyjnym. O losach artystki, rozpoznawaniu oryginałów i fałszerstw, oraz o wartości tej konkretnej ilustracji opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Z dziadka na ojca i syna
Drugim uczestnikiem jest pan Mikołaj. Srebrna dwuuszna cukiernica jest pamiątką rodzinną po pradziadku. Wykonano ją w stylu neo-rokoko około 1903 roku przez francuskich złotników z rodziny Tetard. O rodzajach prób srebra, datowaniu przedmiotu, jego stanie zachowania i wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
„Kuferki piękności”
Następna na licytacji pojawia się pani Elżbieta, która wróciła do Łowców z fragmentem swojej kolekcji. Tym razem są to pieszczotliwie nazywane „kuferki piękności” ze Stanów Zjednoczonych z lat 20., 30. i 40. Nazywanie ich po polsku kosmetyczkami wydaje się być zbyt pospolite jak na takie urokliwe przedmioty. O historii podobnych etui i damskich torebek, użytych materiałach i rozpoznawaniu ich, oraz o wartości rynkowej trzech przedmiotów opowiada zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.
„Kuferki piękności”
Ostatnia w odcinku występuje pani Joanna. Jej skarb to kolekcja tabliczek z rajdów z czasów PRL. Plakiety rajdowe (nie mylić z wyścigowymi) i proporczyk były pamiątkami dla uczestników. Niektóre z wydarzeń są amatorskie i odbywają się do dziś. Ciekawostki języka polskiego z tamtych lat, historię polskich rajdów i wycenę kolekcji przybliża Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka