2023-08-10

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Retro cuda na sprzedaż

0

W odcinku emitowanym 10 sierpnia figurka w kształcie niedźwiedzia, torebki, termo dzbanek oraz zegar kominkowy. Które przedmioty robią największe wrażenie na prowadzącym program Pawle Orleańskim oraz ekspertach? Oglądaj „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.

Projekt Franciszka Kalifasa
Jako pierwszy gość Czwórki swój skarb prezentuje pan Tomasz, który przywiózł fajansową postać niedźwiedzia polarnego. Biała figura średniego rozmiaru - powstały większe i mniejsze - pochodzi z Józefowa w Czeladzi. „Miś” był symbolem polskiej fabryki, a ten bibelot powstał w latach 30. według projektu Franciszka Kalfasa. O różnych „misiach” z Czeladzi, stanie zachowania tego konkretnego i jego wartości rynkowej tajemnice zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Kobiecy atrybut
Następnie pani Agata pojawia się w studio z trzema damskimi torebkami w bardzo dobrym stanie zachowania. Pierwsza, biała, powstała w latach 50. dla firmy, której korzenie sięgają połowy XIX wieku. Kolejna, brązowa torebka firmy Dior z lat 80. jest klasycznym przykładem designu z tamtych lat - można ją było nosić aż na trzy sposoby. Ostatnia, wieczorowa szyta ręcznie z piórkami z lat 80. i 90. jest ciekawym egzemplarzem, który niegdyś należał do eleganckiej kobiety. O datowaniu przedmiotów, tym jak są utrzymane i wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Prekursor termosów
Kolejny przedmiot, który pojawia się na licytacji to pamiątka rodzinna pana Filipa. Jest to termo dzbanek po prababci. Nietypowy przedmiot wykonano prawdopodobnie w Niemczech w latach 30. i 40. w stylu art deco. Opatentowany ocieplacz jest platerowany, a sam dzbanek pojemności około 1 litra wykonano z porcelany z elementami z bakelitu. O historii przedmiotu, jego stanie i wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Idealna ozdoba kominka
Na koniec odcinka przed Łowcami pojawia się zegar kominkowy należący do pana Bogdan. Pochodzi on z wyprzedaży nieruchomości z Anglii. Sam przedmiot, po zapoznaniu się z etykietą, najprawdopodobniej powstał w 1882 r. w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku. Lwia część obudowy jest dębowa, mechanizm jest ażurowy, a tarcza - papierowa, stąd obecne wybarwienia ze względu na wiek. O firmie, która stworzyła zegar, stanie przedmiotu i jego wycenie opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka