2023-08-16

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Unikatowe rodzinne pamiątki

0

Wyjątkowe przedmioty z duszą, interesujące ekspertyzy i wciągające licytacje w Czwórce. Lampa, garnitur do ciasta Włocławek, pocztówki z karykaturami i kielich masoński to unikaty prezentowane w odcinku emitowanym 16 sierpnia. U kogo z ekspertów mogą wzbudzić największe emocje? Co zachwyca prowadzącego program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.

Zza granicy
Jako pierwszy przed Łowcami występuje pan Jakub. Prosto z Włoch przywiózł lampę ze szkła Murano. Przypominający na pierwszy rzut oka zjawiskowy wazon, przedmiot pochodzi ze słynnego zagłębia rzemieślniczego z okolic Wenecji - został stworzony na wzór kwiatu calii w latach 70. i 80. O historii wzoru, stanie zachowania lampy i jej wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Na apetyczne desery
Następna na licytacji jest pani Wiesława, do której należy garnitur do ciasta z Włocławka z lat 50. i 60. Jest to pamiątka rodzinna, która służyła podczas specjalnych okazji. Tak zwane „pikasiaki” powstały według projektu Elżbiety Piwek-Białoborskiej i zostały pomalowane ręcznie. Więcej o artystce, specyfice wzoru i technice dekoracji mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Piłkarskie rysunki
Kolejny skarb to zestaw sześciu pocztówek, należący do pana Przemysława, na których widnieją karykatury „Orłów” Górskiego z 1977 roku. Prawowitym właścicielem skarbu jest Igor, syna pana Przemysława, który otrzymał je w prezencie od babci. Autor rysunków - Edward Ałaszewski - sam był sportowcem i to było głównym tematem jego prac. Styl ilustracji, stan zachowania i wartość rynkową pocztówek ocenia Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Kryształowy skarb
Ostatnim gościem w programie jest pan Krzysztof. Jego unikat to pochodzący z XIX wieku kryształowy kielich masoński. Data na kielichu wskazuje dokładnie na 25 czerwca 1899 roku. Jest to pamiątka rodzinna, otrzymana po dziadku pana Krzysztofa. Mnogość symboli charakterystycznych dla loży masońskiej wskazuje na to, że przedmiot został wykonany na zamówienie dla konkretnej osoby należącej do zgromadzenia. W celu dokonania profesjonalnej wyceny kryształowego kielicha po raz kolejny korzystamy z wiedzy Krystyny Łuczak-Surówki.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka