Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.
Zastawa „Wawel”
W programie jako pierwsza swój skarb prezentuje pani Monika. Jest to ręcznie malowana porcelanowa zastawa stołowa na 12 osób, składająca się z 48 elementów. Zestaw z lat 60. o nazwie „Wawel” projektu Edmunda Ruszczyńskiego należał do babci pani Moniki. O historii manufaktury porcelany z Wałbrzycha, stylu dekoracji zastawy, jej stanie zachowania i wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
Przełomowy disagn
Pani Gabriela jako kolejna przywiozła do studia Czwórki dwa duńskie zielone krzesła z tworzywa, które zostały kupione w latach 80. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych krzeseł z XX wieku, zatem można określić je mianem przełomowego. Meble wyprodukowano w Polsce, w Knurowie, na licencji, według projektu Steena Ostergaarda. O historii modelu, jego światowym znaczeniu mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.
Jak na kwietnej łące
Następny jest wyjątkowy przedmiot odziedziczony po babci i dziadku. Do pani Moniki należy gobelin przedstawiający kwiaty. Wykonany z wełny w 1989 roku w Pułtusku przez Spółdzielnię Twórczości Kurpiowskiej o tytule „Maj” został zaprojektowany przez Irminę Jasek. O malarskim charakterze gobelinu, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej wiedzę ma Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Zamiast piórnika
Finał licytacji dotyczy należącej do pani Julii papierośnicy, która jest ozdobiona motywami znaków zodiaku. Mama właścicielki ofiarowała jej przedmiot, aby mogła jako dziecko przechowywać w nim kredki. Wykonana przez Spółdzielnię Robotniczą Mechaników z okazji 500 urodzin Mikołaja Kopernika papierośnica pochodzi z 1973 roku. O użytych materiałach i wartości dzieła mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka