2023-08-17

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Gorące licytacje w studio

0

Pochowane po strychach i piwnicach unikaty brylują na licytacjach w Czwórce, które prowadzi Paweł Orleański. Czym zaskakują widzów w odcinku emitowanym 17 sierpnia eksperci? Odpowiedź podczas wnikliwej analizy zastawy Wawel, zielonych krzeseł, gobelinu oraz papierośnicy. Ile są warte te precjoza? Oglądaj program „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz.18:00.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.

Zastawa „Wawel”
W programie jako pierwsza swój skarb prezentuje pani Monika. Jest to ręcznie malowana porcelanowa zastawa stołowa na 12 osób, składająca się z 48 elementów. Zestaw z lat 60. o nazwie „Wawel” projektu Edmunda Ruszczyńskiego należał do babci pani Moniki. O historii manufaktury porcelany z Wałbrzycha, stylu dekoracji zastawy, jej stanie zachowania i wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Przełomowy disagn
Pani Gabriela jako kolejna przywiozła do studia Czwórki dwa duńskie zielone krzesła z tworzywa, które zostały kupione w latach 80. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych krzeseł z XX wieku, zatem można określić je mianem przełomowego. Meble wyprodukowano w Polsce, w Knurowie, na licencji, według projektu Steena Ostergaarda. O historii modelu, jego światowym znaczeniu mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Jak na kwietnej łące
Następny jest wyjątkowy przedmiot odziedziczony po babci i dziadku. Do pani Moniki należy gobelin przedstawiający kwiaty. Wykonany z wełny w 1989 roku w Pułtusku przez Spółdzielnię Twórczości Kurpiowskiej o tytule „Maj” został zaprojektowany przez Irminę Jasek. O malarskim charakterze gobelinu, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej wiedzę ma Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Zamiast piórnika
Finał licytacji dotyczy należącej do pani Julii papierośnicy, która jest ozdobiona motywami znaków zodiaku. Mama właścicielki ofiarowała jej przedmiot, aby mogła jako dziecko przechowywać w nim kredki. Wykonana przez Spółdzielnię Robotniczą Mechaników z okazji 500 urodzin Mikołaja Kopernika papierośnica pochodzi z 1973 roku. O użytych materiałach i wartości dzieła mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka