2023-08-22

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Nietypowe perełki w Czwórce

0

Jak poznać, że mamy styczność z cennym artefaktem? Jak historia wpływa na wartość przedmiotu wystawianego na licytację? Co ciekawego skrywają obiekty w odcinku emitowanym 22 sierpnia? Odpowiedzi na te pytania w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”. Zobacz ekspertyzy bieliźniarki, okularów, zestawu do likieru oraz serwisu do kawy. W roli prowadzącego Paweł Orleański.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.

Mebel z czasów secesji
Pierwszy fant odcinka to secesyjna bieliźniarka, mebel nazywany również pensjonarką, a czasem mylony z kredensem należący do pani Moniki. Odrestaurowany przez męża sprzedającej przedmiot pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy XIX w. i wykonano go z drewna orzechowego, sosnowego i świerkowego. O tym, co czyni z mebla bieliźniarkę, technikach użytych do dekoracji, stanie zachowania i wartości przedmiotu opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Modne okulary
Jako następna swoje przedmioty prezentuje pani Renata. Jest właścicielką dwóch par okularów, które pochodzą z lat 70. i 80. podobny angielski model „połówek księżyca” został wykorzystany przy produkcji kultowego „Harry'ego Pottera”, gdzie nosił je profesor Dumbledore. Drugi model zasłynął w Niemczech, ponieważ był popularny wśród entuzjastów motoryzacji. O zawartości złota w oprawkach, historii firm odpowiedzialnych za produkcję okularów i wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Zabytkowe szkło użytkowe
Kolejny przedmiot licytacji - zestaw pani Izabeli do likieru bądź nalewek w stylu Art Deco. Szkło pochodzi z lat 30. z Czechosłowacji, zostało kupione na targach w Świdnicy. Częścią zestawu jest taca, na której widać, w jakim miejscu należy na niej ustawić kieliszki i karafkę. O szkle prasowanym, stanie zachowania materiału i jego wartości rynkowej tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Rodzinny skarb
Wyjątkowo jako ostatnie w dzisiejszym programie wystąpią dwie panie: pani Marzena i pani Karin. Matka z córką przywiozły porcelanowy serwis do kawy z lat 60. który przeleżał swoje lata w kredensie. Pochodząca z Włocławka porcelana była swego czasu bardzo popularna. O technikach dekorowania użytych przy tym serwisie, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka</p