2023-08-23

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Wyjątkowe aukcje unikatów

0

Świat nietypowych przedmiotów poddanych wycenie ekspertów i wystawionych na emocjonujące licytacje. W emitowanym 23 sierpnia odcinku programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” wyjątkowe precjoza na sprzedaż. Ile jest wart wazon „Kieł”, figurka Fiata, perły oraz kufelki myśliwskie? Które historie najbardziej urzekają prowadzącego Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.

Nietypowy kształt
Pierwszym gościem jest pan Leszek, który przywiózł wazon o nazwie „Kieł” z 1957 roku. Wykonany został według projektu Zofii Palowej przez Fabrykę Porcelany w Ćmielowie. Ten charakterystyczny przedmiot zazwyczaj produkowano w Chodzieży. Ponieważ odręczna malatura tego konkretnego egzemplarza nawiązuje do sztuki abstrakcyjnej, można nazywać go „pikasiakiem”. Charatkerystykę projektu, historię przedmiotu, stan jego zachowania ocenia Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Zdobycz z targu
Kolejnym uczestnikiem licytacji jest pan Dominik, do którego należy srebrna figurka Fiata, którą kupił na targach staroci. Upamiętniony model z 1899 roku był pierwszym seryjnym w historii znanej firmy, dlatego też tworzono z nim figurki, które dawano w prezencie między innymi kierowcom sportowym. Ta konkretna figurka pochodzi z Mediolanu, z lat 60. i jest oznaczona próbą 800. Więcej o historii Fiata i stanie zachowania przedmiotu mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Cenna biżuteria
Naszyjnik z pereł ze złotym zapięciem, to skarb pani Joanny, który otrzymała niegdyś w prezencie. Swego czasu jej córka przerwała naszyjnik, przez co po wizycie u jubilera właścicielka przedmiotu mogła dowiedzieć się nieco więcej o jego historii. Pochodzące z Japonii perły Akoya są bardzo podobnych wymiarów, lecz prawdopodobnie hodowano je dość krótko. O rodzajach pereł i ich pochodzeniu, stanie zachowania naszyjnika i jego wycenie opowiada Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłym sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.

Miniaturowe kufle
Ostatnią uczestniczką w emitowanym programie jest pani Anna - właścicielka sześciu kufelków myśliwskich pochodzących z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Nazywane czasem niepoprawnie karczmiakami, naczynka są zdobione medalionami z wizerunkami psów i zwierzyny łownej. Oryginalny projekt stworzono w latach 20., zatem przedmioty powstały najwcześniej w tamtym okresie. O tym, co można spożyć z podobnych kieliszków, ich datowanie i wartość zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka