Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.
Nietypowy kształt
Pierwszym gościem jest pan Leszek, który przywiózł wazon o nazwie „Kieł” z 1957 roku. Wykonany został według projektu Zofii Palowej przez Fabrykę Porcelany w Ćmielowie. Ten charakterystyczny przedmiot zazwyczaj produkowano w Chodzieży. Ponieważ odręczna malatura tego konkretnego egzemplarza nawiązuje do sztuki abstrakcyjnej, można nazywać go „pikasiakiem”. Charatkerystykę projektu, historię przedmiotu, stan jego zachowania ocenia Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.
Zdobycz z targu
Kolejnym uczestnikiem licytacji jest pan Dominik, do którego należy srebrna figurka Fiata, którą kupił na targach staroci. Upamiętniony model z 1899 roku był pierwszym seryjnym w historii znanej firmy, dlatego też tworzono z nim figurki, które dawano w prezencie między innymi kierowcom sportowym. Ta konkretna figurka pochodzi z Mediolanu, z lat 60. i jest oznaczona próbą 800. Więcej o historii Fiata i stanie zachowania przedmiotu mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Cenna biżuteria
Naszyjnik z pereł ze złotym zapięciem, to skarb pani Joanny, który otrzymała niegdyś w prezencie. Swego czasu jej córka przerwała naszyjnik, przez co po wizycie u jubilera właścicielka przedmiotu mogła dowiedzieć się nieco więcej o jego historii. Pochodzące z Japonii perły Akoya są bardzo podobnych wymiarów, lecz prawdopodobnie hodowano je dość krótko. O rodzajach pereł i ich pochodzeniu, stanie zachowania naszyjnika i jego wycenie opowiada Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłym sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.
Miniaturowe kufle
Ostatnią uczestniczką w emitowanym programie jest pani Anna - właścicielka sześciu kufelków myśliwskich pochodzących z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Nazywane czasem niepoprawnie karczmiakami, naczynka są zdobione medalionami z wizerunkami psów i zwierzyny łownej. Oryginalny projekt stworzono w latach 20., zatem przedmioty powstały najwcześniej w tamtym okresie. O tym, co można spożyć z podobnych kieliszków, ich datowanie i wartość zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka