Unikatowe lalki
Pierwszym gościem odcinka jest pan Jan, który ponownie staje przed Łowcami. Tym razem przywiózł trzy marionetki starszych panów, których kupił na targu staroci. Prawdopodobnie pochodzą z lat 80. i 90. oraz zostały stworzone za naszą zachodnią granicą przez profesjonalnego lalkarza. O różnicach między marionetkami a pacynkami, technice wykonania, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
Szklany zestaw
Niemiecki komplet ametystowego szkła to kolejny skarb wystawiony na licytację. Przywieziony przez pana Michała zestaw do ponczu, ze szklankami i kubełkiem na lód, został znaleziony w piwnicy zakupionej nieruchomości. Pochodzi z lat 50. chociaż charakterystyczny kolor był w produkcji wytwórni od 1932 roku. O datowaniu zestawu, typie szkła i jego stanie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Deserowy komplet
Następnie przed Łowcami pan Jacek prezentuje zestaw talerzy z Ćmielowa. Jest to garnitur do ciasta składający się z sześciu małych talerzyków i jednego większego. Komplet pochodzi najprawdopodobniej z lat 60., o czym świadczy styl ilustracji na kalkach. Historię wytworów z Ćmielowa, technikę dekoracji talerzy i ich wycenę zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
Podstawka na kwiaty
Na ostatniej licytacji występuje pani Barbara. Jest właścicielką kwietnika z PRL, którego szkielet wykonano z drutu zbrojeniowego. Design inspirowany stylem „Memphis” jest obecnie bardzo popularny i nieczęsto zdarza się, żeby charakterystyczne kolorowe szklane talerzyki były zachowane w tym dobrym stanie. O użytych materiałach, sekretach konstrukcji kwietnika i jego wartości rynkowej opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka