2023-08-31

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: W zakamarkach strychów

0

Poszukiwane unikaty przez miłośników sztuki w domu aukcyjnym Czwórki kuszą podczas emocjonujących licytacji. Co mają w sobie rower, zielony wazon, piłkarskie maskotki oraz obraz. Które z przedmiotów w odcinku emitowanym 31 sierpnia są urzekające dla prowadzącego Pawła Orleańskiego? Oglądaj „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce!

Rower z kultowej fabryki
Pierwszym gościem w programie jest pan Paweł, który przyjechał z rowerem „Popularnym”. Oznaczony plakietką ZZP - Zjednoczonych Zakładów Rowerowych i nazwą kultowej fabryki Łucznik, został pięknie odnowiony przez uczestnika. Pojazd pochodzi z 1960 r., o czym świadczy inskrypcja na jednym z elementów. O przeszłości słynącej z produkcji maszyn do szycia fabryki Łucznik i wycenie roweru opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Numerowane precjoza
Następna uczestniczka to pani Ewa wraz ze swoim czechosłowackim zielonym wazonem nr 617. Przedmiot pochodzi z wytwórni w Rosicach, a powstał według projektu Vladislava Urbana w 1968 r. Więcej o autorze, użytej technice, stanie zachowania wazonu i jego wartości rynkowej mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Rower z kultowej fabryki
Dwie niemieckie maskotki z mistrzostw świata w piłce nożnej z 1974 r., które kupiła pani Elżbieta na pchlim targu, są kolejnym przedmiotem licytacji. Tip i Tap byli porównywani do sportowych wersji Flipa i Flapa lub Bolka i Lolka. Była to trzecia maskotka w historii Mundialu, który w roku 1974 odbył się w RFN. O historii maskotek tajemnice zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Obraz Jerzego Lassoty
Na ostatniej aukcji w odcinku pojawia się pani Jolanta. Jej skarb to obraz olejny z 1993 r. pt. „Dziewczyna z Woli”, którego autorem był Jerzy Lassota, należący do grupy „Niezależni 69”. Artysta jest znany z wystawiania prac na warszawskim Barbakanie. O historii autora, stanie zachowania płótna i jego wartości opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka