2023-11-27

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Co ukrywają w domach Polacy?

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 27 listopada do piątku 1 grudnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 27 listopada 2023
W odcinku rozpoczynającym tydzień emocjonujących licytacji, jako pierwsza występuje pani Anna z wazonem „Rock’n’roll”. Projekt Danuty Duszniak powstał w 1957 roku, a ten egzemplarz został wyprodukowany w wałbrzyskich zakładach w latach 60. O spuściźnie projektantki, stanie zachowania naczynia i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka. Następny uczestnik, pan Grzegorz prezentuje prowadzącemu Pawłowi Orleańskiemu i ekspertowi masywny dębowy stolik, który poddał własnoręcznej renowacji. Mebel z litego drewna pochodzi z lat 20. i wykonano go w Niemczech w stylu Biedermaier. Kolejny skarb to należący do pana Łukasza zestaw figurek Muppetów, który wywołał u obecnych w studio wspomnienia z dzieciństwa. Figurki pochodzące z PRL, z końca lat 70., były kopiami niemieckich figurek, które wykonywano na licencji. O sposobie wytwarzania podobnych figurek, tzw. „bootlegów” opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk - rzeczoznawca, specjalista od obiektów vintage i wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Na finałowej aukcji występuje pan Janusz ze skarbem, który jest gratką dla każdego amatora fotografii - nietypowym aparatem fotograficznym Zenit ET, pochodzącym z lat 80. z Białorusi. Ile jest wart ten unikat?

Wtorek 28 listopada 2023
Show prowadzi Krzysztof Ibisz, a pierwszym gościem jest doskonale znany widzom programu „Nasz nowy dom” Wiesław Nowobilski. Do programu przyjechał ze swoim drewnianym „wiecznym” kalendarzem z lat 80, który jego dziadek otrzymał w komplecie z radiem Unitra. To gadżet reklamowy, którego nie można było kupić w normalnych okolicznościach. O historii warszawskich zakładów Unitra oraz o wartości tego skarbu opowiada Kora Tea Kowalska - archeolożka, kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki oraz ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Ponadto w programie: lampa stołowa projektu Josefa Hurki z dawnej Czechosłowacji otrzymana w prezencie w latach 80., porcelanowe filiżanki z radzieckiej manufaktury Łomonosow wykonane z bardzo cienkiej porcelany i dekorowane złotą farbą, mosiężny stojak na narzędzia kominkowe przypominający stojak na parasole. Jakie historie skrywają te przedmioty i kogo z Łowców mogą urzec?

Środa, 28 listopada 2023

Na początek mamy okazję poznać panią Katarzynę, która przywiozła kupione w internecie szklaną misę i czarkę. Nietypowa forma szkła z Ząbkowic przyciąga wzrok, tak jak projektant - Jan Sylwester Drost - z pewnością planował dla kolekcji „Radiant” w latach 70. i 80. O charakterystyce szkła prasowanego, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka. Następnym gościem jest pan Paweł, którego skarbem jest zestaw na biurko składający się ze szklanych kałamarzy, podstawki z bibularzem i kielicha na pióra. Kamienna podstawa niegdyś miała też mosiężne nóżki i podstawkę na listy. Na kolejnej licytacji występuje pan Grzegorz ze swoją drewnianą kołyską. Przedmiot został kupiony w Norwegii przez serwis aukcyjny. Poprzednia właścicielka powiedziała, że stworzył ją jej dziadek, zatem była to pamiątka rodzinna. Obiekt najpewniej pochodzi z połowy XIX wieku i wykonano go z drewna sosnowego. Jako ostatnia w programie występuje pani Grażyna. Należy do niej walizeczka Polskich Linii Lotniczych LOT, którą używano jako bagaż podręczny. O datowaniu przedmiotu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Odcinek prowadzi Paweł Orleański.

Czwartek, 29 listopada 2023

Jako pierwszy występuje pan Dariusz, do którego należy litografia z 1954 roku. Mężczyzna pracował w galerii w Nowym Jorku i pozyskał tam oryginalne dzieło, którego autorem jest Pablo Picasso. Artysta wykonał 180 rysunków w latach 1953 - 1954 i obiekt należy do tego właśnie cyklu. Wykonano go najpewniej w latach 70. lub 80. metodą litografii tradycyjnej, czyli na kamieniu litograficznym. O tajnikach techniki litografii, historii cyklu i kulisach jego powstawania, stanie zachowania i wartości przedmiotu opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Ile jest warta ta perełka? Na kolejnej licytacji występuje pani Patrycja wraz z zestawem toaletowym odziedziczonym po babci. Szklany komplet wykonano w Czechach i mógł służyć do przechowywania elementów damskiej toalety, np. waty kosmetycznej, pudru sypkiego i wody różanej. Jako trzeci przed Łowcami staje pan Michał, który przywiózł nietypowy wazon. Nowozelandzki artysta Keith Murray wykonał jego projekt w Anglii w 1936 roku dla firmy Wedgwood, a sam obiekt zapewne powstał w latach 40. Przedmiot stworzono zgodnie z myślą art déco i użyto do niego bardzo konkretnego szkliwa w odcieniu zieleni. Gościem ostatniej licytacji w programie jest pan Roland. Jego skarb to blisko 50 programów filmowych odziedziczonych po tacie. Foldery otrzymywano przy okazji kupna biletu, poniekąd w ramach reklamy. Niektóre obiekty pochodzą z przełomu lat 20. i 30. aż do lat 50. Ile mogą być warte? Tę odsłonę show prowadzi Krzysztof Ibisz.

Piątek, 1 grudnia 2023

Na ostatni odcinek w tygodniu zaprasza Paweł Orleański, a jako pierwsza w studio Czwórki pojawia się pani Monika. Jej skarb to secesyjna bieliźniarka - mebel mylony z kredensem. Odrestaurowany przez męża pani Moniki przedmiot pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy XIX w. i wykonano go głównie z drewna orzechowego, sosnowego i świerkowego. Kolejna uczestniczka, pani Renata, przyjechała z dwoma parami okularów, pochodzącymi z lat 70. Angielski model okularów, „połówek księżyca”, został wykorzystany w kultowych filmach o Harrym Potterze, w których nosił je profesor Dumbledore. Drugi model zdobył w Niemczech popularność wśród entuzjastów motoryzacji. Następny skarb to należący do pani Izabeli zestaw do likieru bądź nalewek w stylu art déco. Szkło, pochodzące z lat 30. z Czechosłowacji, zostało kupione na targach w Świdnicy. Częścią zestawu jest taca, na której widać, w jakim miejscu należy na niej ustawić kieliszki i karafkę. W finale występują dwie uczestniczki - Marzena i Karin. Mama z córką do programu przywiozły porcelanowy serwis do kawy z lat 60. Pochodząca z Włocławka porcelana była swego czasu bardzo popularna. O technikach dekorowania użytych przy tym serwisie, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka