2023-12-18

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Jakie przedmioty są w cenie?

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 18 grudnia do piątku 22 grudnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 18 grudnia 2023
Tygodniowe licytacje rozpoczyna gość specjalny - Robert Korólczyk, który do programu przynosi diaskop, czyli rzutnik, wraz z lusterkiem, żarówką oraz bajką „Czerwony kapturek”. O swojej rodzinnej pamiątce i „kinie domowym” z dzieciństwa gwiazda sceny kabaretowej opowiada w rozmowie z prowadzącym, Pawłem Orleańskim i Jakubem Naumiukiem - rzeczoznawcą i specjalistą od obiektów vintage oraz wielbicielem przedmiotów z ciekawą historią. Ekspert wyjaśnia między innymi czym różni się bakelit od ebonitu oraz dokonuje wyceny tego skarbu. Kolejny licytowany w programie przedmiot to należąca do pana Grzegorza figurka z terakoty przedstawiająca akt kobiecy. Autor -  Frantisek Horava - był czeskim artystą, który tworzył pomniki i płaskorzeźby. Następna uczestniczka, pani Elwira, na licytację przynosi fajansową paterę z Włocławka, która jest pamiątką rodzinną odziedziczoną po cioci. O opracowanej we Włocławku technice tworzenia wypukłych zdobień, zwanej „korą” oraz o wartości rynkowej patery opowiada podczas ekspertyzy Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa, specjalistka w dziedzinie designu XX wieku. Ostatni uczestnik odcinka, pan Artur, prezentuje porcelanowy zestaw palacza składający się z zapalniczki, popielnicy oraz naczynia do przechowywania papierosów. Ile może być wart ten komplet?

Wtorek, 19 grudnia 2023
Krzysztof Ibisz zaprasza do studia artystkę Izabelę Maciuszek, która do programu przywiozła zestaw kuchennych gadżetów z lat 70. i 80. Są to pochodzące z różnych krajów i okresów między innymi niemieckie obrączki na serwetki czy taca na jajka WMF. Do zestawu należy też nóż z Korei Północnej. O prezencie, który dostała w prezencie na urodziny, aktorka opowiada więcej podczas rozmowy z prowadzącym oraz ekspertką, Korą Teą Kowalską - archeolożką i kulturoznawczynią oraz wykładowczynią historii sztuki, współpracującą od lat z instytucjami kultury. Kolejny uczestnik, pan Sylwester, przynosi lampkę art déco z dwiema czaplami, kupioną na niemieckim targu staroci od francuskiego handlarza. Kolejny przedmiot to elegancka patera z postacią kobiecą, której towarzyszy ciekawa historia, bowiem została przez pana Artura wygrana w karty. Włoski przedmiot wykonano w stylu secesyjnym z polerowanej i srebrzonej cyny w latach 50. Na ostatniej aukcji występuje pani Anna. Jej skarb - nartosanki Vostok - był obiektem pożądania niejednego dziecka wychowującego się w PRL, ponieważ nie produkowano ich w Polsce. Kogo z Łowców mogą urzec?

Środa, 20 grudnia 2023
Program rozpoczyna pan Mateusz, który do programu przywiózł zielony serwis kawowy „Iza”, pochodzący z lat 60. Garnitur do kawy na 6 osób produkowano do 1970 roku w zakładach porcelitu w Chodzieży, a oryginalny projekt stworzył w 1959 roku Józef Wrzesień. Serwis zdobył złoty medal na ogólnopolskiej wystawie w Poznaniu w 1962 roku. O historii modelu, stanie zachowania garnituru i jego wartości opowiada Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki. Ponadto w odcinku: stara lampa naftowa, stolik pomocniczy oraz kolekcja plansz komiksowych „Kaczor Donald”, z których jedna jest szkicem, na pozostałe zaś naniesiono czarny tusz. Ich autor, hiszpański artysta Jose Millet, tworzył wiele lat dla Disneya. Plansze pochodzą z 2008 roku, a komiks zawierający te ilustracje wydano w 2012 roku. O historii komiksów, stanie zachowania plansz i ich wartości rynkowej mówi Michał Niesiołowski - antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem, który od lat zajmuje się doradztwem w zakresie budowania kolekcji sztuki. Na show zaprasza Paweł Orleański.

Czwartek, 21 grudnia 2023
W odcinku prowadzonym przez Pawła Orleańskiego, jako pierwszy występuje imiennik gospodarza, właściciel dwóch kolorowych kanciastych lamp, pochodzących prawdopodobnie z lat 70. lub 80. Zostały one wykonane z tworzywa sztucznego w POLAMP, w Pułtusku i do dziś są sprawne. O tym, co stoi za tajemniczymi skrótami z PRL, o uroku projektu oraz stanie zachowania lamp i ich wartości rynkowej opowiada podczas ekspertyzy Jakub Naumiuk - rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Dla następnego sprzedającego, pana Andrzeja, jest to już kolejny występ w programie. Tym razem przywiózł on zestaw 12 nożyków do owoców ze stojakiem z lat 20. ubiegłego wieku. Informacje o „nowym srebrze”, formie zestawu i jego wartości przybliża ekspert Mariusz Kosec - koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów. Kolejny uczestnik, pan Daniel, prezentuje dwa pochodzące z lat 50. ręcznie dekorowane wazony z Zakładów Fajansu Włocławek. O formie wazonów i ich projektancie, Wicie Płażewskim, opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka. Ostatnim licytowanym w tym odcinku skarbem jest należący do pana Marcina zegar z lat 70. o kulistym kształcie. Ile jest wart?

Piątek, 22 grudnia 2023
Niezwykły skarb - znaleziony pod podłogą zestaw przedwojennych kart do gry - przynosi do studia pierwszy uczestnik tego odcinka, pan Paweł. Krakowskie karty, pochodzące z lat 20. XX wieku zachowały się w idealnym stanie. O historii kart, różnicy między pikietą a pakietem oraz o wartości tego skarbu opowiada Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Kolejny sprzedający, pan Wojciech, przyjechał do programu z pamiątką rodzinną w postaci zegara kominkowego z 1972 roku, produkcji toruńskiej firmy Metron. Następna uczestniczka, pani Alicja, prezentuje pozostający w jej rodzinie od trzech pokoleń zestaw srebrnych i platerowanych sztućców, z których najstarszy pochodzi 1875 roku. Na koniec występuje pani Beata z kupionym na targu staroci dzbankiem do kawy z Bolesławca. Wykonany z białej kamionki, pokryty charakterystycznym wzorem malowanym ręcznie dzbanek, który może być nawet przypisany najsłynniejszemu projektantowi związanemu ze spółdzielnią, Bronisławowi Wolaninowi, pochodzi z lat 60. lub 70. O przeznaczeniu, technice wykonania oraz cenie rynkowej tego dzbanka opowiada Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka