2023-12-29

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Znawcy i kolekcjonerzy staroci

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od wtorku 2 stycznia do piątku 5 stycznia o godz. 18:00.

Wtorek, 2 stycznia 2024
W programie jako pierwsza występuje pani Mirosława. Jest właścicielką niemieckiej szafki na przyprawy, którą kupiła na holenderskim targu staroci. Przedmioty pochodzą z lat 70. O fascynującej historii artystki, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako druga przed Łowcami staje pani Magdalena oraz jej ognisty wazon. Nazwisko jego projektanta - Zbigniewa Horbowego, jest widzom doskonale znane. Obiekt powstał ze szkła sodowego w hucie artystycznej „Barbara” na przełomie lat 70. i 80. Na następnej aukcji występuje pan Krzysztof. Należy do niego syntetyczny dywan o nazwie „Płomień”, pochodzący z lat 70. Obiekt pochodzi z Zakładów Tkanin Dekoracyjnych „Welur” w Kietrzu. O charakterystyce splotu, stanie zachowania dywanu i jego wartości rynkowej opowiada Przemek Krupski, właściciel krakowskiego sklepu vintage i kulturoznawca, miłośnik modernizmu i włoskiego designu. Ostatnią uczestniczką w odcinku jest pani Anna, która przywiozła lampę. Przedmiot pochodzi z lat 70. i powstał na terenie dawnej Czechosłowacji. Kogo z Łowców może urzec?

Środa, 3 stycznia 2024
Na odcinek zaprasza gospodarz Krzysztof Ibisz. Pierwsza licytacja dotyczy niepozornego wazonu z niesamowitą historią, ponieważ przedmiot pochodzi z dawnych Prus Wschodnich i powstał w manufakturze Tolkemiter Erde na przełomie lat 30. i 40. O muzealnym znaczeniu przedmiotu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Następna uczestniczka to pani Julia, która przywiozła zestaw sportowy z dawnych Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Ponadto w programie świecznik na siedem świec wykonany z mosiądzu na zamówienie Czesława Palczewskiego oraz fajansowy talerz z namalowanym ręcznie przez Tadeusza Wichrowskiego kogutem. Więcej o technice dekoracji, stanie zachowania talerza i jego wartości rynkowej mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki.

Czwartek, 4 stycznia 2024
Prowadzący Paweł Orleański do studia Czwórki zaprasza gościa specjalnego: Magdalenę Stużyńską-Brauer. Aktorka jest właścicielką pudełka na kapelusze, które było w posiadaniu rodziny od zawsze i zdecydowała się wystawić je na cele charytatywne. Sygnatury widoczne od spodu pokrywy sugerują, że przedmiot pochodzi z Estonii i stworzony został przed 1914 rokiem. Wnikliwej ekspertyzy dokonuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Kolejna przed Łowcami staje pani Łucja wraz ze swoją lampą modułową pochodzącą z dawnej Czechosłowacji. Trzecią uczestniczką jest pani Iwona. Należy do niej pomarańczowo-biały wazon pochodzący z wałbrzyskiej fabryki porcelany „Wawel”. O technice wykonania zdobień, stanie zachowania wazonu i jego aktualnej wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka. Ostatnim gościem w odcinku jest pan Kajetan. Jego skarb to trójramienny kinkiet na świece, który kupił przed laty na targu staroci. Przedmiot wykonany jest z brązu i powstał najpewniej w Austrii lub Niemczech pod koniec XIX w. O datowaniu kinkietu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów. 

Piątek, 5 stycznia 2024
Finałowy odcinek tygodnia rozpoczyna pan Paweł, który przyjechał rowerem „Popularnym”. Oznaczony plakietką ZZR - Zjednoczonych Zakładów Rowerowych i nazwą kultowej fabryki Łucznik, jednoślad został pięknie odnowiony przez naszego uczestnika. Pojazd pochodzi z 1960 r., o czym świadczy inskrypcja na jednym z elementów. O przeszłości słynącej z produkcji maszyn do szycia fabryki Łucznik i wycenie roweru opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Ponadto w programie czechosłowacki zielony wazon nr 617. Przedmiot pochodzi z wytwórni w Rosicach, a powstał według projektu Vladislava Urbana w 1968 r., dwie niemieckie maskotki z mistrzostw świata w piłce nożnej z 1974 r., które właścicielka kupiła na pchlim targu oraz obraz olejny z 1993 r. pt. „Dziewczyna z Woli”, którego autorem jest Jerzy Lassota, należący do grupy „Niezależni 69”. Jakie historie skrywają i ile są warte?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka