Poniedziałek, 4 marca 2024
Tydzień unikatów rozpoczyna Paweł Orleański. Na pierwszej aukcji w odcinku występuje pan Tomasz, który jest właścicielem dwóch abstrakcyjnych obrazów, autorstwa poznańskiego artysty Janusza Bersza. O historii twórcy i jego losach podczas wojny, stanie zachowania obrazów i ich wycenie opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Jako kolejna swój przedmiot prezentuje pani Angelika. Należy do niej czarno-biała figurka żółwia z Zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. O różnicach między figurkami z porcelany i porcelitu, różnych wersjach kolorystycznych, w których występował żółwik, jego stanie zachowania i wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym uczestnikiem jest pan Tomasz, który przywiózł zestaw barmański z motywem jeździeckim składający się z shakera i pojemnika na lód. Na finałowej licytacji staje pani Monika wraz ze swoimi drewnianymi krzesłami w stylu bretońskim. O charakterystycznej konstrukcji krzeseł, ich stanie zachowania i wartości rynkowej tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła.
Wtorek, 5 marca 2024
Jako pierwszy prowadzącemu Pawłowi Orleańskiemu swój przedmiot prezentuje pan Bogdan. Przywiózł drewniany stolik pomocniczy z gazetownikiem. Mebel z drewna teakowego powstał we Włoszech w latach 60. wg. projektu Ico Parisiego z 1953 r. O słynnym projektancie, stanie zachowania stolika i wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na drugiej licytacji występuje pani Sylwia, która oferuje zjawiskowy zielony wazon z czeskiego szkła kryształowego. O tajnikach weneckiej sztuki „sommerso” oraz tworzenia tak znakomitego jakościowo szkła, stanie zachowania wazonu i jego wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Kolejnym uczestnikiem jest pan Dominik, właściciel zbiorczego wydania tygodnika „Solidarność”. Jako ostatnia przed Łowcami staje pani Zofia oraz jej szklany cytrynowy imbryk z Krakowa. Pamiątka rodzinna powstała dla Krakowskiego Instytutu Szkła według projektu Jerzego Słuczana-Orkusza na początku lat 70. O pochodzeniu nietypowego naczynia, stanie zachowania szkła oraz jego wartości rynkowej mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.
Środa, 6 marca 2024
Na odcinek zaprasza Krzysztof Ibisz. Pierwszym gościem jest pan Florian. Należy do niego porcelanowa figurka pochodząca z królewskiej manufaktury KMP w Berlinie. O datowaniu przedmiotu na podstawie precyzyjnej sygnatury, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na następnej licytacji swój przedmiot prezentuje pan Eryk. Przyjechał z drewnianym fotelem fryzjerskim, który został poddany renowacji i pokryty lakierowaną powłoką. O materiałach użytych do produkcji fotela, domniemanym pochodzeniu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Jako trzeci swój skarb prezentuje pan Leon, który jest właścicielem zabytkowego pamiątkowego zestawu sztućców. O próbach srebra, pochodzeniu obiektów i ich aktualnej wartości rynkowej mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako ostatnia w programie gości pani Małgorzata. Przywiozła trzy żółte lampy wiszące z lat 60. i 70., które kupiła na targu staroci. O użytych materiałach, oryginalnej elektryce, stanie zachowania lamp i ich wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Czwartek, 7 marca 2024
Prowadzącym jest Paweł Orleański, a pierwszym jego gościem pan Leszek, właściciel karafki Moser Karlsbad wraz z kieliszkami, które kupił na giełdzie staroci. Sygnowany zestaw do likieru z czeskiego kryształu, projektu Rudolfa Hlouska, pochodzi z lat 30. O charakterystyce czeskiego szkła kryształowego, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji występuje pan Łukasz, którego skarbem jest skrzynia z XIX w. wyściełana atłasem. W programie pojawiają się także pani Iwona, do której należy projekt okładki komiksu „Kaczor Donald” oraz pan Mariusz, który przywiózł szklany zestaw do ponczu projektu Józefa Podlaska. O tym, jakie było przeznaczenie zestawu, technice tworzenia takiego szkła w hucie, stanie zachowania naczyń oraz ich wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Piątek, 8 marca 2024
Ostatni odcinek w tygodniu prowadzi Paweł Orleański. Jako pierwsza występuje pani Joanna z trójkątną popielnicą na cygara, okutą srebrem. Przedmiot pochodzi z lat 1915-1926, a został wykonany z terakoty w polskiej wytwórni Cadinen, która zaczęła produkować przedmioty na zlecenie cesarza Wilhelma. Jako druga przed Łowcami staje pani Anna wraz z Myszką Mickey - telefonem wydającym dźwięki i poruszającym się przy nadchodzącym połączeniu. Kupiony na pchlim targu telefon jest w pełni sprawny i prawdopodobnie wyprodukowano go w 1997 r. na rynek północnoamerykański w ramach serii „Telemania”. O znaczeniu takich przedmiotów dla popkultury, stanie zachowania tego skarbu i jego wartości opowiada podczas poprzedzającej licytację ekspertyzy Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Następnym sprzedającym jest pan Krzysztof, który przyjechał z kupioną w antykwariacie mosiężną lampą z bursztynowym kloszem z lat 80. Choć skarb ten może kojarzyć się ze stylem lamp Tiffany, całość była inspirowana raczej rzeźbami międzywojnia, o czym świadczy elegancka podstawa w kształcie orła w stylu art deco. Na ostatniej aukcji w odcinku występuje pani Marta, a wraz z nią drewniany taboret, który został kupiony na pchlim targu. Pochodzący z obecnej Estonii, z istniejącej do dziś firmy Luterma, przedmiot wykonano na przełomie wieku XIX i XX. Ile może być wart ten unikat?
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka