2024-03-08

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Szansa, aby odkryć wartość

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 11 marca do piątku 15 marca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 11 marca 2024
Tydzień pełen unikatów rozpoczyna Paweł Orleański. Pierwszą uczestniczką w programie jest pani Anna, która przywiozła misę na owoce projektu Wita Płażewskiego. Ceramiczne naczynie powstało we włocławskich zakładach fajansu. O historii artysty odpowiedzialnego za projekt misy, stanie zachowania ceramiki i jej obecnej wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na drugiej licytacji występuje pan Radosław, do którego należą dwa nietypowe świeczniki z aluminium kupione na Jarmarku Dominikańskim. O stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Jako kolejna swój skarb prezentuje pani Katarzyna. Drewniany gazetnik został wykonany z drewna tekowego. Ostatnim gościem odcinka jest pan Albert. Przed Łowcami staje wraz z figurką przedstawiającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Karykatura została stworzona w 1931 r. wg. projektu Adama Siemaszko dla ćmielowskiej fabryki porcelany. O historii artysty odpowiedzialnego za projekt przedmiotu opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem.

Wtorek, 12 marca 2024
Odcinek prowadzi Paweł Orleański. Jako pierwsza występuje po raz kolejny pani Paula. Tym razem przywiozła tajemniczy fotel, który pragnie zidentyfikować. O podobnych projektach firmy Olsen & Son, potencjalnym datowaniu, stanie zachowania i aktualnej wartości fotela opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Następna przed Łowcami staje pani Katarzyna oraz jej patera dekoracyjna. Abstrakcyjny wzór nosi nazwę „Kompozycja” i powstał w latach 60. w Fabryce Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu. O historii wytwórni porcelany, znanej również jako „Wawel”, stanie zachowania patery i jej wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Trzecim uczestnikiem jest pan Krzysztof, który przywiózł nietypową ostrzałkę. O zasadzie działania obiektu i jego obsłudze, stanie zachowania i wartości rynkowej ostrzałki opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Na ostatniej licytacji pojawia się pan Wojciech, który przywiózł wełniany kilim o tytule „Jesienny Ogródek”. O tym, czy kilim może być gobelinem, zasadzie działania Cepelii, stanie zachowania i wartości rynkowej przedmiotu tajemnice zdradza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki.

Środa, 13 marca 2024
Na program zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwsza występuje pani Maria. Jej skarbem jest porcelanowa figurka koguta wykonana na przełomie lat 50. i 60. w Zakładach Porcelany Stołowej „Ćmielów”. O bogatej historii projektanta odpowiedzialnego za figurkę, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na następnej aukcji występuje pani Adrianna wraz ze swoim nietypowym stolikiem kawowym. O prawdziwym pochodzeniu mebla i okolicznościach jego powstania, stanie zachowania stolika i jego wartości rynkowej opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Trzecią uczestniczką jest pani Katarzyna, która prezentuje swoją emaliowaną miedzianą broszkę w kształcie liścia klonu. Przedmiot został kupiony na targu staroci w trakcie poszukiwań sentymentalnej biżuterii, a został wykonany w latach 1945-1955 przez Wojciecha Jurkowskiego w Warszawie. O stanie zachowania obiektu i jego aktualnej wycenie mówi Urszula Prus, gemmolog i członek Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Jako ostatni w odcinku przedmiot demonstruje Łowcom pan Robert. Należy do niego szklana lampa w kształcie grzyba, na co jednoznacznie wskazuje również angielska nazwa projektu - „Mushroom”. O historii huty szkła odpowiedzialnej za produkcję lampy i jej dorobku, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 14 marca 2024
Odcinek prowadzi Krzysztof Ibisz. Prezentacje zaczyna pani Natalia. Jest właścicielką kryształowego żyrandola i dwóch kinkietów, które są pamiątką rodzinną. Przedmioty oryginalnie pochodzą z Włoch i najpewniej powstały w drugiej połowie XX w. O rozpoznawaniu prawdziwego szkła kryształowego, stanie zachowania obiektów i ich wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji występuje pan Grzegorz. Jego skarbem jest duńska „łuskowa” porcelana, którą zbierał i kupował za pośrednictwem aukcji internetowych. Ponadto w programie cztery szklane łabędzie, które pozornie przypominają twórczość rzemieślników z włoskiego regionu Murano, a tak naprawdę pochodzą z Norwegii oraz usztywniana walizka z PRL. O przedmiotach „new-old stock”, stanie zachowania walizki i jej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ile może być warta?

Piątek, 15 marca 2024
Jako pierwszy swój przedmiot prowadzącemu Krzysztofowi Ibiszowi prezentuje pan Daniel. Do studia Czwórki przyjechał z figurą przedstawiającą postać Mercury z gry komputerowej TRON 2.0. oraz z filmu Disneya z 1982 r. Kupiona na pchlim targu w Hamburgu figura wykonana została z włókna szklanego i PVC w Niemczech przez firmę OXMOX, zajmującą się produkcją m.in. figur superbohaterów. O znaczeniu dla popkultury, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Kolejne precjoza to akwarela przedstawiająca scenę sianokosów z Bukowiny Dolnej, malowane składane krzesło Thonet z bogatą dekoracją oraz srebrny zestaw do przystawek, kupiony w antykwariacie przez rodziców właściciela. Jakie historie mogą skrywać te unikaty i ile są warte? 

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka