2024-03-15

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Piękno podane na tacy

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 18 marca do piątku 22 marca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 18 marca 2024
Na odcinek zaprasza Krzysztof Ibisz. Pierwszym uczestnikiem w programie jest pan Rafał, właściciel bogato zdobionego porcelanowego przyprawnika z królewskiej manufaktury porcelany w Berlinie. O historii przedmiotu, detalach dekoracji, stanie zachowania i wycenie obiektu opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na kolejnej aukcji występuje pani Małgorzata, do której należy rękopis wiersza „Umrę na karę śmierci” autorstwa Andrzeja Stasiuka. Więcej o autorze, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna swój skarb prezentuje pani Klaudia, która przywiozła zestaw mebli giętych z fabryki Noworadomsk. O stanie zachowania mebli i ich aktualnej wycenie tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na ostatniej licytacji występuje pani Sylwia oraz jej secesyjna patera. O pochodzeniu obiektu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym.

Wtorek, 19 marca 2024
Odcinek prowadzi Paweł Orleański. Na początek swój skarb prezentuje pani Alicja. Należy do niej wazon projektu Zbigniewa Horbowego, który powstał w latach 70. Ręcznie formowany o oryginalnym kształcie jest zatytułowany „Płomień” i pochodzi z huty „Sudety”. O tajnikach tego modelu, stanie zachowania szkła i jego wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Drugim uczestnikiem jest pan Andrzej, który przed Łowcami prezentuje stolik do gier. Mebel wykonany z rozmaitych gatunków drewna w latach 50. lub 60. najpewniej pochodzi z Niemiec. O użytych do produkcji mebla materiałach i technikach, stanie zachowania obiektu oraz jego wartości rynkowej opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa. Ponadto w programie odrestaurowana hulajnoga z przełomu lat 50. i 60. oraz sześcienna lampa wykonana ze szklanych kafelków. Jakie skrywają historie te unikaty?

Środa, 20 marca 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego, jest występujący po raz kolejny pan Sławomir, który przywiózł kupioną na aukcji charytatywnej broszkę z diamentami i opalami. O charakterystyce tych ostatnich kamieni szlachetnych, stanie zachowania broszki i jej wartości mówi Urszula Prus - ekspertka ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Następnie swój przedmiot prezentuje pan Michał, który jest właścicielem nietypowej etażerki w stylu space age wykonanej z tworzywa. Na trzeciej licytacji występuje pan Maciej oraz jego lalka celuloidowa „Kiki”. O materiale, z którego powstała, jej historii, stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako ostatnia w odcinku swój skarb przedstawia Łowcom pani Aleksandra. Jest to wazon oraz popielnica projektu Josefa Rozinka, wykonane ręcznie w latach 60. O szkle z tego regionu, stanie zachowania obiektów i ich wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 21 marca 2024
W programie, na który zaprasza Krzysztof Ibisz, jako pierwszy występuje pan Dawid wraz z dwoma wazonami. Zaprojektował i wykonał je w latach 90. Adam Jabłoński. O tym nietypowym twórcy, stanie zachowania szkła i jego aktualnej wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym uczestnikiem jest pan Igor, którego skarbem jest miniaturowa rzeźba autorstwa Igora Mitoraja, słynnego polskiego artysty. Więcej o znanym rzeźbiarzu, jego historii i karierze, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na trzeciej licytacji staje pan Marek oraz jego szklany zestaw do napojów o pięknym gradientowym kolorze. O hucie w Polanicy-Zdroju, technice przygotowania tak wybarwionego szkła, stanie zachowania zestawu i wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako ostatnia w odcinku swój skarb prezentuje pani Karolina. Należy do niej kupiony w Danii stolik z funkcją tacy. Kogo z Łowców może urzec?

Piątek, 22 marca 2024
W odcinku, który prowadzi Paweł Orleański, jako pierwsza występuje pani Luiza z zestawem plakatów poświęconych związkowi „Solidarność”. Plakaty trafiły do właścicielki wraz z całym zakupionym księgozbiorem, a najstarszy z nich - z roku 1981 - upamiętnia tzw. „karnawał Solidarności”. O datowaniu poszczególnych elementów, stanie zachowania plakatów i ich wartości rynkowej opowiada Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Kolejny skarb to należący do pani Julii kolorowy drzeworyt Salvadora Dali. Ilustracja z „Boskiej komedii” Dantego Alighieri jest odbitką z połowy XX wieku, kiedy to słynny hiszpański artysta został poproszony przez rząd Włoch o udekorowanie arcydzieła Dantego na 700. rocznicę urodzin poety. Wspomnienie hipisowskich czasów wnosi do programu pan Piotr wraz z kojarzonym z muzyką tworzoną w tym duchu, a zapomnianym dziś wynalazkiem - radiogramofonem. Otrzymane w spadku po rodzinie przenośne urządzenie z 1968 r. w formie nawiązującej do wzmacniaczy gitarowych używanych przez idoli z tamtych czasów to stara japońska produkcja firmy znanej dziś pod nazwą Panasonic. Na ostatniej licytacji występuje pani Magdalena, która jest właścicielką podwójnego ceramicznego wazonu projektu Mariana Gargi, kupionego na wrocławskim Targu na Młynie. O artyście i jego dziełach oraz o tym, co oznacza brak jego podpisu na tym egzemplarzu opowiada Marek Kruczek - członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka