2024-08-30

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Emocje na wyciągnięcie ręki

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 2 września do piątku 6 września godz. 18:00.

Poniedziałek, 2 września 2024
Tydzień pełen wyjątkowych przedmiotów rozpoczyna Krzysztof Ibisz. Na pierwszej aukcji w odcinku występuje pan Marek oraz jego secesyjny zegar Berger & Wurker. Dekoracyjny obiekt powstał na początku XX wieku w Niemczech, w Lipsku. Więcej o historii zegara, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP. Kolejnym gościem Łowców jest pan Filip, który przyjechał z kupionymi na targu staroci figurkami wrestlerów wyprodukowanych przez firmę Hasbro. Więcej o wrestlingu w popkulturze, stanie zachowania zabawek i ich wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Następny jest pan Rafał, który przywiózł figurkę bażanta królewskiego z Ćmielowa. O „rzeźbie kameralnej”, stanie zachowania figurki i jej wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako ostatni w programie swój skarb prezentuje pan Wojciech. Jego przedmiot to lampa okrętowa z lat 90. XX wieku. Ekspertyzy podejmuje się Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki.

Wtorek, 3 września 2024
Jako pierwsza w odcinku swój skarb prezentuje pani Grażyna. Należy do niej przedwojenna damska torebka wizytowa ze srebra, która jest pamiątką rodzinną po babci. O stanie zachowania i wartości rynkowej tego konkretnego egzemplarza opowiada Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Gościem drugiej licytacji jest pan Konrad, który jest właścicielem zestawu miodowego szkła. O konkretnych projektach, stanie zachowania i wycenie szkła mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner. Ponadto w programie pan Piotr i jego mały wazon o nietypowym kształcie - „UFO” z początku lat 80. XX wieku, który dla huty „Barbara” zaprojektował sławny profesor Zbigniew Horbowy oraz pan Paweł, który przyjechał do Łowców kolejny raz, tym razem z lampą. Więcej o ciekawej historii prawdopodobnego autora projektu lampy, jej stanie zachowania i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Program prowadzi Paweł Orleański.

Środa, 4 września 2024
Pan Andrzej jest pierwszym gościem odcinka. Do studia Czwórki przywiózł wewnętrzny wysokościowy kombinezon kompensacyjny WUK-90 z 1994 roku i radziecki hełm ZSZ-5 z maską tlenową KM-340 z lat 80. XX wieku. Charakterystyczny kombinezon był kojarzony w popkulturze z pilotami myśliwców, a jego projektantem był Lucjan Golec. Więcej o historii przedmiotów, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Na kolejnej licytacji gości pan Łukasz oraz jego dwie bransoletki z PRL, które kupił na targu staroci. O tym, jak najlepiej dbać o dawną biżuterię, o stanie zachowania bransolet i ich wartości rynkowej mówi Urszula Prus - ekspertka, która jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Trzecią uczestniczką, która spotka się z Łowcami, jest pani Patrycja. Jest właścicielką porcelanowej figurki z Chin, przedstawiającej postać kobiecą. Ekspertyzę przeprowadza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Pan Dariusz, ostatni uczestnik odcinka, posiada poważnych rozmiarów szklany wazon z uroczym serduszkiem, który kupił na pchlim targu. O barwnej historii potencjalnego twórcy, stanie zachowania wazonu i jego wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 5 września 2024
Pierwszym gościem w programie jest pan Waldemar, do którego należy oryginalna plansza oraz komiks przedstawiający Batmana, czyli kultową postać ze znanego amerykańskiego wydawnictwa DC. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na następnej licytacji występuje ze swoim skarbem pan Sławomir. Jego przedmiotem jest karafka Val Saint Laurent z Belgii. O specyficznej technice nacinania kolorowego kryształowego szkła, widocznych sygnaturach i nalepkach, stanie zachowania karafki i jej wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Ponadto do studia Czwórki przyjechał pan Daniel, do którego należy maszyna do waty cukrowej, wyprodukowana przez słynną firmę Nintendo, kojarzoną raczej ze sprzętem elektronicznym i konsolami, jak również pani Alicja -  właścicielka czarno-białego porcelanowego serwisu z PRL. Projekt „Tom” lub „Tomasz” Jerzego Steckiewicza z 1958 roku w dekoracji z dmuchawcami autorstwa Ludmiły Pokornianki powstał najpewniej w latach 60. lub 70. XX wieku w Wałbrzychu. O losach znanych projektantów, stanie zachowania serwisu i jego wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki.

Piątek, 6 września 2024
Na finał tygodnia zaprasza Paweł Orleański. Pierwszym gościem w programie jest po raz kolejny pan Jacek, który tym razem przyjechał ze swoim gobelinem pod tytułem „Wędrujące wydmy”. O różnicach między gobelinem a kilimem, procesie powstawania, wykorzystanych materiałach, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Jako kolejny swój skarb prezentuje pan Janusz. Laska skautowa czy też kij podróżny to rodzinna pamiątka. O rozmaitych typach lasek podróżnych, powiązaniach z historią harcerstwa, pamiątkowych blaszkach, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. W odcinku także pani Katarzyna, do której należy rozkładany fotel z lat 60. XX wieku, jak również pan Zbigniew, który przywiózł wazon „Calypso” z Ćmielowa. O technice wykonania, losach projektu, historii projektantki oraz o stanie zachowania i wartości rynkowej wazonu tajemnice zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. 

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka