2024-09-06

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Zabytkowe, cenne, stare

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 9 września do piątku 13 września godz. 18:00.

Poniedziałek, 9 września 2024
Jako pierwszy z Łowcami spotka się pan Wojciech oraz jego czechosłowacka ścianka dekoracyjna, według projektu Ludvika Volaka. O historii klasycznego projektu, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na następnej aukcji wystąpi pan Ryszard i jego porcelanowa figurka w stroju łowickim z czasów PRL, powstała w Ćmielowie. O historii tego projektu, stanie zachowania figurki i jej wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejnym gościem jest pan Artur, który przyjechał z walizkową włoską maszyną do pisania o intensywnym czerwonym kolorze. Model „Valentine” powstał w latach 70. w Hiszpanii, a zaprojektował go w 1968 r. Ettore Sottsass, który był współzałożycielem kultowego ruchu Memphis. Więcej o ciekawym projekcie, stanie zachowania maszyny i jej wartości tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim uczestnikiem w dzisiejszym programie jest pan Krzysztof, do którego należy wazon, nazywany potocznie „chlapańcem”. Projekt Wiesławy Gołajewskiej z ok. 1964 r. powstał dla Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”. Ekspertyzę przeprowadza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.

Wtorek, 10 września 2024
Pan Jacek, przywozi do studia Czwórki nietypowy rower z 1983 r. O stanie zachowania roweru i jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako kolejny przed Łowcami prezentuje się pan Paweł, do którego należy niepozorny taboret z lat 60. i 70. Mebel został otrzymany w spadku po cioci, która dostała go od samego słynnego projektanta Władysława Wołkowskiego. O historii sławnego twórcy, stanie zachowania taboretu i jego wartości mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na trzeciej licytacji występuje pan Mirosław oraz jego kolekcja modeli samochodów z PRL. O nowej fali kolekcjonerstwa, stanie zachowania modeli i ich wycenie tajemniece zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Ostatnim gościem w odcinku jest pan Witold, który przywiózł obraz przedstawiający widok z Hali Gąsienicowej. Ile może być warta, spróbuje ocenić Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem.

Środa, 11 września 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Jarosław. Przyjechał z metalowymi przypinkami turystycznymi z PRL - jego kolekcja liczy aż 346 egzemplarzy, a każdy z nich przedstawia herb polskiego miasta. O stanie zachowania znaczków i ich wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Na drugiej licytacji występuje pan Wojciech, który jest właścicielem gry karcianej „Czarny Piotruś”. Karty do gry są pamiątką rodzinną, a pochodzą z okresu 1920 - 1930. O datowaniu przedmiotu, kontekście kulturowym, stanie zachowania kart i ich aktualnej wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.  Ponadto w programie pan Tobiasz oraz jego litograficzna odbitka dzieła słynnego Marca Chagalla, którą otrzymał w prezencie oraz pani Ewa, do której należą kupione na targu staroci ceramiczne figury. O stanie zachowania figur i ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 12 września 2024
Uczestniczką, która jako pierwsza wystąpi w odcinku jest pani Inetta, do której należą trzy porcelanowe figurki z Ćmielowa. O ich stanie zachowania oraz ich wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji gości pan Mateusz, którego skarbem są stare pomoce naukowe z PRL. O tym, na co patrzą kolekcjonerzy, o stanie zachowania obiektów i ich wartości rynkowej mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako kolejny występuje pan Robert. Jest właścicielem szklanego garnituru do ciasta. O jego stanie zachowania i aktualnej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Ostatnią uczestniczką w programie będzie pani Elżbieta. Przyjechała z kupionym na targu staroci rysunkiem, którego autorką miała być Maja Berezowska. Więcej o życiorysie słynnej artystki i jej nietypowej na tamte lata twórczości, stanie zachowania obiektu i jego potencjalnym pochodzeniu mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Program prowadzi Paweł Orleański.

Piątek, 13 września 2024
Finał tygodnia wieńczy odcinek z Pawłem Orleański i panem Stanisławem, który przywiózł obraz Adama Setkowicza, przedstawiający zimową scenę rodzajową z rejonu Małopolski. Wykonany akwarelami i podmalowany gwaszem na papierze, a najpewniej powstały w dwudziestoleciu międzywojennym. O twórczości i popularności polskiego artysty, stanie zachowania obrazu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na następnej aukcji występuje pan Kamil wraz ze swoim zestawem z Miśni. O stanie zachowania naczyń i ich wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejny przed Łowcami prezentuje się pan Maciej, który jest właścicielem kolekcjonerskiego zestawu puszek Coca-Coli z wizerunkami gwiazd sceny eurodance z lat 90. O jego wartości tajemnice zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na ostatniej licytacji możemy zobaczyć panią Anię. Należy do niej odnowiona witryna po babci. O materiałach, z których powstał mebel, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. 

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka