Poniedziałek, 23 września 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Jacek. Należy do niego skarbonka upamiętniające wyjątkowo udane dla polskiej reprezentacji piłkarskie mistrzostwa z 1982 r., które odbyły się w Hiszpanii. Więcej o rynku kolekcjonerskim i sportowych memorabiliów opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na drugiej licytacji pojawia się pani Agnieszka, która jest właścicielką posrebrzanej cynowej patery. O stanie zachowania obiektu i jego wartości mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Trzeci uczestnik to pan Franciszek, który już wizytował w programie, a tym razem przyjechał z dekoracyjnym naczyniem. O precyzyjnej technice produkcji, stanie zachowania unikatowego naczynia i jego wycenie referuje Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia próbuje zachwycić Łowców pani Magdalena. Ma ze sobą 46-elementowy fragment złoconego serwisu obiadowego Carla Tielscha. Wiedzą o historii fabryki, stanie zachowania serwisu i jego wartości rynkowej dzieli się Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
Wtorek, 24 września 2024
Na pierwszej licytacji w odcinku prowadzonym przez Pawła Orleańskiego występuje pani Małgorzata oraz jej gradientowa butla ze szkła antico. Szklany obiekt nazwany jest również wazonem i jest to słynna „Alicja” z lat 70., czyli projekt Zbigniewa Horbowego dla huty „Sudety”. Analizę wartości rynkowej przeprowadza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Po raz kolejny przed Łowcami staje pan Jakub, który przywiózł małych rozmiarów sosnową komodę. O stanie zachowania mebla i jego wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na następnej aukcji pojawia się pani Małgorzata, do której należy pozłacany serwis obiadowy „Fryderyka”. O bogatej historii Wałbrzyskiej Manufaktury Porcelany, stanie zachowania serwisu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnią uczestniczką jest pani Ewa, właścicielka kupionej na wyprzedaży garażowej ceramicznej figurki przedstawiającej konia, według projektu Leopolda Anzengrubera. Szczegółami o austriackim twórcy, stanie zachowania konika i jego wycenie zajmuje się Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki.
Środa, 25 września 2024
Jako pierwsza swój skarb eksponuje pani Justyna. Jest właścicielką kolorowego porcelanowego zestawu śniadaniowego dla dwóch osób. Fason „Flash” w dekoracji „One” słynnej niemieckiej wytwórni Rosenthal zaprojektowała w 1982 r. Dorothy Hafner. Artystka tworzyła również dla sławnego domu Tiffany. Więcej o jakości porcelany, historii studio-line Rosenthala, stanie zachowania zestawu i jego wycenie ma do powiedzenia Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej aukcji gości pani Elżbieta, która przywiozła srebrny ołówek mechaniczny. Piękny przedmiot codziennego użytku powstał ze srebra próby 800 w słynnej Spółdzielni Pracy Rzemiosła Artystycznego Orno w Warszawie. Analizę jego wartości przeprowadza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Trzecią uczestniczką jest pani Ewelina, do której należy zjawiskowa lampa space-age w formie kinkietu z plastikową podstawą, potocznie nazywana „Sputnikiem”. O pochodzeniu kinkietu, stanie zachowania lampy i jej wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na koniec pan Gabriel i odbitka drzeworytu na papierze autorstwa Edwarda Kuczyńskiego. Więcej o historii autora, rodzajach drzeworytów, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Program prowadzi Paweł Orleański.
Czwartek, 26 września 2024
Na start odwiedza Pawła Orleańskiego pan Marcin, który prezentuje niecodzienną porcelanową figurkę z lat 40./50. Obiekt przedstawia skoczka narciarskiego i został wykonany w ćmielowskich zakładach według projektu Józefa Szewczyka z 1938 r. O historii projektu, datowaniu z użyciem sygnatury, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie dzieli się wiedzą Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Następnym uczestnikiem jest pan Rafał, do którego należy zielono-żółta patera z Chodzieskich Zakładów Porcelany i Porcelitu. Przedmiot o tytule „Kawiarenki” pochodzi z lat 60./70. i do jego dekoracji wykorzystano metodę kalkomanii. O historii słynnych zakładów w Chodzieży, stanie zachowania patery i jej wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako trzecia przed Łowcami staje pani Klaudyna oraz jej metalowe świeczniki. Lichtarz i kandelabr zostały stworzone przez Stanisława Skurę, polskiego artystę, który zajmował się również metaloplastyką i fascynował się średniowiecznymi technikami. Stan zachowania obiektów i ich wycenę analizuje Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Program zamyka pani Agnieszka, której skarbem jest kamionkowa amfora. O właściwościach kamionki, technice szkliwienia, stanie zachowania amfory i jej wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Piątek, 27 września 2024
W odcinku prowadzonym przez Pawła Orleańskiego witamy pana Dawida. Jego fajansowy pekińczyk z Pacykowa jest pamiątką rodzinną i pochodzi z lat 30. O stanie zachowania obiektu i wartości przedmiotu rozprawia Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej aukcji ma coś specjalnego dla Łowców pan Krzysztof, który przyjechał z mosiężną lampką olejową „Copenhagen”. O historii projektu i jego wycenie mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako trzecia na aukcji staje pani Barbara, do której należy butla projektu profesora Zbigniewa Horbowego z serii „Alicja”. O historii jej twórcy, stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na ostatniej licytacji zachwyt Łowców chce wzbudzić pani Małgorzata, która jest właścicielką aparatu fotograficznego marki Canon. Ekspercką wiedzą o historii tego klasycznego aparatu, aspektach technicznych, stanie zachowania sprzętu i jego wycenie dzieli się Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka