2024-09-27

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Kupić nie kupić, ale potargować

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 30 września do piątku 4 października godz. 18:00.

Poniedziałek, 30 września 2024
Pierwsza uczestniczka w odcinku prowadzonym przez Pawła Orleańskiego to pani Paulina, która przywiozła szklany wazon z dawnej Czechosłowacji. Projekt Josefa Hospodka z lat 60. dla huty Chribska był inspirowany twórczością z włoskiej wyspy Murano. O słynnej i działającej do dziś hucie, technice wykonania wazonu, jego stanie zachowania i wartości wiele do przekazania ma Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji swój eksponat prezentuje pan Paweł, a jest nim szafka pod telewizor z pięknymi mosiężnymi okuciami. Mebel pochodzi ze Wschodnich Niemiec, a wykonano go w jednej z rzemieślniczych spółdzielni. Więcej o pochodzeniu obiektu, jego wyposażeniu, stanie zachowania i wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Gościem trzeciej aukcji jest pan Edward, do którego należy obraz Antoniego Suchanka. Malowany gwaszem „Pejzaż” z lat 30. przedstawia bałtycki krajobraz. Więcej o historii artysty i jego losach podczas drugiej wojny światowej, stanie zachowania obrazu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Jako ostatni przed Łowcami staje pan Jacek z paterą. Pozłacane naczynie z porcelany jest pamiątką rodzinną, która powstała najpewniej w latach 70./80. i pochodzi z Niemiec. O datowaniu przedmiotu, motywach dekoracyjnych, stanie zachowania patery i jej wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Wtorek, 1 października 2024
Gościem pierwszej licytacji u Pawła Orleańskiego jest pan Janusz, do którego należy platerowana mosiężna cukiernica, pamiątka rodzinna. O materiałach, z których wykonano cukiernicę, jej stanie zachowania i wartości referuje Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Następny namawia Łowców na swój przedmiot pan Jordan, a jego skarb to szklany kabaret stołowy z dawnej Czechosłowacji. Naczynie służy do przechowywania przypraw, wykonano je w wytwórni Bohemia Glass Novy Bor. Wiedzą o szkle sodowym i tajemnicach naklejek sprzed lat, stanie zachowania kabaretu i jego wycenie dzieli się Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Kolejną uczestniczką jest pani Dorota, właścicielka kupionej przypadkiem, dekoracyjnej szklanej formy, według projektu Jerzego Maraja. Więcej o artyście, jego twórczości i inspiracji twórczości muzyką, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na ostatniej aukcji pan Rafał prezentuje szklane świeczniki z serii „Festivo”. O historii wzoru, stanie zachowania świeczników i ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Środa, 2 października 2024
Na starcie odcinka z prowadzącym Pawłem Orleańskim swój skarb demonstruje pani Iga. Jest właścicielką zjawiskowego kielicha z muszli, który otrzymała w prezencie. Puchar osadzony w srebrze próby 800 z lat 1880-1899 oprawiono w stylu neobarokowym. O elementach dekoracyjnych obiektu oraz o jego stanie zachowania i wycenie mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Następny w kolejce pan Łukasz przywiózł do programu drewniany stolik do kawy z oryginalnym czarnym szklanym blatem z lat 60. Jiri Jiroutek zaprojektował mebel w 1958 r. dla wytwórni Cesky Nabytek na terenie dawnej Czechosłowacji. Informacje o znanym projektancie, stanie zachowania mebla i jego wartości przekazuje Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Gościem trzeciej licytacji jest pan Michał, do którego należy czarno-biała porcelanowa figurka skalara z PRL. O technice szkliwienia i różnych wersjach kolorystycznych, w których tworzono skalary, stanie zachowania figurki i jej wycenie ekspertyzy udziela Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnia uczestniczka, która staje oko w oko z Łowcami, to pani Kamila. Przedstawia dwie ręcznie wykonane ceramiczne misy oraz wazon z pasującymi zdobieniami, doskonałe przykłady ceramiki wileńskiej z lat 50./60. Wiedzę o niestandardowej technice tworzenia, stanie zachowania naczyń i ich wartości rynkowej przekazuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 3 października 2024
Program prowadzi Paweł Orleański, który przed Łowców najpierw zaprasza pana Mariusza. Uczestnik przyjechał wraz z figurką charta z Fabryki Fajansu w Pacykowie. Więcej o galicyjskim fajansie, popularności chartów, stanie zachowania i wartości rynkowej figurki wie Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Następna jest pani Danuta, do której należy kolekcja karminowego szkła. Informacje o szklanych formach, ich projektantach, stanie zachowania i wycenie prezentuje Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako trzecia i po raz kolejny mierzy się z aukcją pani Łucja, której skarbem jest impulsywnie kupiony fotel bujany z lat 60. O stanie zachowania mebla i jego wartości mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Za finał odcinka występuje pani Izabela oraz jej czerwony nakręcany samochodzik znanej widzom firmy Schuco. O datowaniu autka, technice produkcji, stanie zachowania i wycenie zabawki opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Piątek, 4 października 2024
Na pierwszej licytacji w odcinku u Pawła Orleańskiego pan Jan i jego maszyna do szycia PFAFF z 1916 r. Dane o użytych materiałach, funkcjonalności i przeznaczeniu rozmaitych elementów, stanie zachowania i wycenie maszyny analizuje Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Następnie przed Łowcami staje pani Katarzyna oraz jej porcelanowa figurka z motylami, którą kupiła w niemieckim antykwariacie. O stylu figurek, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Trzecim uczestnikiem jest pan Cyprian, który przywiózł folie celuloidowe z bajek „Reksio i paw” oraz „Bolek i Lolek: wielka podróż”. Wiedzą o autorach słynnych polskich animacji, stanie zachowania folii i ich wycenie dzieli się Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Ostatni w odcinku pojawia się pan Mateusz, do którego należy kryształowa karafka z sześcioma kieliszkami. O czasochłonnej i precyzyjnej technice dekoracji, stanie zachowania i wartości rynkowej karafki opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka