Poniedziałek, 7 października 2024
Pierwszą uczestniczką jest pani Magdalena, która występuje razem ze swoimi szklanymi pingwinami z PRL. O ich stanie zachowania i wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako kolejna przed Łowcami prezentuje swoje skarby pani Aleksandra. Należy do niej fajansowa patera o ciekawym kształcie, o nazwie „Kapelusz”. Więcej o unikatowej technice, pochodzeniu projektu, stanie zachowania talerza i wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na trzeciej aukcji występuje pani Karolina oraz jej składany taboret z miejscem do przechowywania. O historii projektu, stanie zachowania taboretu i jego wartości rynkowej mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnim gościem odcinka jest pan Emanuel, który jest właścicielem szklanej lampy sufitowej o kształcie przypominającym dynię. O specyfice designu, stanie zachowania lampy i jej wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.
Wtorek, 8 października 2024
Pani Ewa prezentuje dwa żyrandole z PRL. Więcej o tej serii, stanie zachowania i ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej licytacji po raz kolejny gości w studiu Czwórki pani Martyna, która tym razem przywiozła dawny dzwonek do przyzywania służby z tzw. brązu wiedeńskiego. O wykorzystanych materiałach, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka oraz wykładowczyni historii sztuki. Ponadto w programie pani Małgorzata, do której należy odrestaurowany drewniany sekretarzyk, według projektu Hanny Lachert z 1967 r. oraz pani Katarzyna, której skarbem jest czarno-biała patera z lat 60., wykonana w stylu new look. Więcej o przedmiocie, jego wariantach, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej przybliża Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Środa, 9 października 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Tomek, właściciel duńskiego biurka w stylu mid-century modern, które osobiście kupił w Kopenhadze. Więcej o projekcie, stanie zachowania biurka i jego wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Gościem drugiej licytacji jest pan Piotr, który przyjechał ze szklanym czechosłowackim wazonem. Takie szkło nazywano malachitowym przez intrygującą zieloną barwę, cieszyło się również dużą popularnością. O technice powstawania tych wyrobów, stanie zachowania wazonu i jego wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Kolejną osobą, która zaprezentuje swój skarb, jest pani Anna. Należy do niej zestaw do napojów nazywany „Pingwinem”, według projektu Jana Mieczysława Sowińskiego. Więcej o projektancie, stanie zachowania zestawu i jego wycenie tajemnic zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ostatnim uczestnikiem w programie po raz kolejny jest pan Jan. Tym razem przyjechał z rozmaitymi figurkami dinozaurów z 1986 i 1987 r. Ile mogą być warte te artefakty?
Czwartek, 10 października 2024
Program prowadzi Paweł Orleański. Pierwszym gościem w odcinku jest pan Stanisław. Prezentuje srebrną kopertówkę na łańcuszku, która jest pamiątką po dziadku Aleksandrze - carskim poruczniku z własnym herbem, widocznym na torebce. Więcej o użytych materiałach i motywach dekoracyjnych, stanie zachowania obiektu i jego wycenie mówi Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Na drugiej aukcji staje pani Zuzanna oraz jej porcelanowa figurka, którą kupiła na targu staroci w Niemczech. O technice produkcji, historii figurki, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako trzecia przed Łowcami prezentuje się pani Ewa, do której należy pozornie prosty stolik kawowy. O historii i stanie zachowania mebla tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnim uczestnikiem w programie jest pan Piotr, który jest właścicielem kupionej na targu staroci lampki-górnika i jednocześnie pochłaniacza dymu rodem z PRL. O „prześwitywaniu” porcelany, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
Piątek, 11 października 2024
Finałowy odcinek w tygodniu należy do Pawła Orleańskiego, a jego pierwszym gościem jest pan Wojciech, który przywiózł plakat do słynnego polskiego filmu „Znachor” z 1982 r. Autorem plakatu z Lubelskich Zakładów Graficznych był słynny Franciszek Starowieyski. O historii kultowego „Znachora” - powieści i filmów, losach artysty odpowiedzialnego za projekt, stanie zachowania plakatu i jego aktualnej wycenie opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na drugiej aukcji występuje pan Mateusz oraz jego klapkowy zegar z budzikiem firmy Bosch. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz. Ponadto w programie pani Grażyna wraz ze swoim szklanym naczyniem z uroczymi wróbelkami u podstawy - „Nogent” oraz pani Ilona, która przyjechała z porcelanową figurą przedstawiającą siedzącą postać kobiecą z dzbankiem bądź wazonem. O jej datowaniu, stanie zachowania i wartości rynkowej tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka