2024-10-11

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Stare a tak cenne

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 14 października do piątku 18 października godz. 18:00.

Poniedziałek, 14 października 2024
Program prowadzi Paweł Orleański, a jego pierwszym gościem jest imiennik pan Paweł, który przyjechał z krwistoczerwonym wazonem z Krakowskiego Instytutu Szkła o nazwie „Panna Młoda”. O technice wykonania, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na kolejnej aukcji występuje pan Eugeniusz, do którego należy drewniany mebel niewielkich rozmiarów z Japonii. Sepet nazywany w kraju pochodzenia „kodansu” służy do przechowywania drobnych przedmiotów, takich jak biżuteria. Więcej o symbolice dekoracji, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Jako trzeci przed Łowcami prezentuje się pan Adam oraz jego lampa sufitowa z Danii. O prawdopodobnym projektancie, stanie zachowania lampy i jej wycenie tajemnice zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki. Ostatnią uczestniczką w dzisiejszym programie będzie pani Sylwia, której skarbem jest srebrna kamea osadzona na zielonym agacie. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej opowiada Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłym sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych.

Wtorek, 15 października 2024
Jako pierwsza przed Łowcami i Pawłem Orleańskim prezentuje swoje skarby pani Julia, która przywiozła zestaw sportowo-akrobatyczny. Więcej o przeznaczeniu poszczególnych elementów, ich stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Kolejnym gościem jest pan Damian, właściciel znalezionego przypadkiem sekretnika z pierwszej połowy XIX w. O długiej historii żałobnych klejnotów, stanie zachowania obiektu i jego wartości opowiada Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłym sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Trzecia uczestniczka to pani Iga, do której należą dwa czechosłowackie fotele po kompleksowej renowacji. O ich stanie zachowania i wycenie mówi Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego prowadząca blog promujący czar starych mebli. Na ostatniej licytacji w programie występuje pani Gabriela. Jej skarb to certyfikat dla członka loży masońskiej, który odkryła przypadkiem w kupionym w Danii starym sekretarzyku. Ile może być wart? Ocenia Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem.

Środa, 16 października 2024
Pan Adam, pierwszy licytujący przywiózł papierowy plakat do kultowego filmu „Blue Velvet”. Projekt Jana Młodożeńca powstał w 1987 r. dla słynnego filmu Davida Lyncha. Jako przedstawiciel polskiej szkoły plakatu, artysta był rozpoznawany ze względu na malarski charakter swoich prac. Więcej o historii polskiego plakatu i popularności ich twórców w czasach komunizmu, stanie zachowania tego egzemplarza i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Kolejnym gościem jest pan Michał, którego skarbem są unikatowe odpisy rękopisów sztuk teatralnych z 1835, 1837 i 1844 r. Kopia trzech sztuk Fryderyka Skarbka, ojca chrzestnego słynnego Fryderyka Chopina, to prawdziwy biały kruk. O oryginalnym przeznaczeniu odpisów, ich autentyczności, stanie zachowania i wycenie mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Ponadto w programie pani Kinga, do której należy ceramiczna lampa z lat 70. oraz pani Weronika oraz jej drewniane biurko dziecięce z przełomu lat 50. i 60. Kogo zachwycą te cuda?

Czwartek, 17 października 2024
Program prowadzi Paweł Orleański. Pierwszą uczestniczką jest po raz kolejny pani Anna. Należy do niej komplet czterech tapicerowanych krzeseł z lat 60. O stanie zachowania mebli i ich wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na drugiej aukcji występuje pan Norbert wraz ze swoim gobelinem. O tym, co może kryć się za nazwiskami „Świderska” i „Domańska” na etykiecie gobelinu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Kolejnym gościem jest pan Robert, którego skarbem jest kryształowy wazon z PRL. Projekt małżonków Reginy i Aleksandra Puchała został wykonany z grubego warstwowego szkła, co przekłada się na jego sporą wagę. Więcej o technice, którą wykorzystano przy produkcji wazonu, jego stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na ostatniej licytacji w dzisiejszym odcinku stanie pan Mieczysław oraz jego kompilowana lampa w stylu art deco. O stanie zachowania tego obiektu i jego wartości opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa.

Piątek, 18 października 2024
Jako pierwszy swój skarb prezentuje w programie pan Adam. Należy do niego skandynawska fajka z początku XIX w., wykonana z pianki morskiej i srebra. O tym, czym naprawdę jest pianka morska, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej licytacji wystąpi pan Rafał ze swoją srebrną cukiernicą. O srebrze w czasach PRL i jej wycenie opowie Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Trzecim gościem będzie pan Marcin, który jest właścicielem odziedziczonego po pradziadkach porcelanowego garnituru do espresso z zakładów Ćmielów. Więcej o historii tego serwisu i jego prawdopodobnym projektancie, jego stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Ostatnim gościem w dzisiejszym odcinku jest pan Marcin, który przywiózł nietypowy mosiężny żyrandol w stylu space-age. Więcej o stanie zachowania przedmiotu i jego aktualnej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Program prowadzi Paweł Orleański.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka