2024-10-31

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Kto i ile zapłaci?

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 4 listopada do piątku 8 listopada godz. 18:00.

Poniedziałek, 4 listopada 2024
Pierwszym gościem w odcinku jest pan Andrzej, który przyjechał z żyrandolem w stylu secesyjnym. O pochodzeniu tego unikatowego przedmiotu, jego stanie zachowania i wartości opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Kolejna uczestniczka pani Izabela posiada szklany wazon o charakterystycznym kształcie. Więcej o tajemnicach szkła z „bąbelkami”, stanie zachowania wazonu i jego wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Gościem trzeciej licytacji jest po raz kolejny pan Andrzej, który prezentuje kolorową litografię, przedstawiającą Ingrid Bergman. Autorem oryginału był słynny Andy Warhol. Ta odbitka powstała po 1987 r., na licencji the Andy Warhol Foundation for the Visual Arts. Więcej o grafice, stanie zachowania litografii i jej wartości rynkowej opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako ostatnia w programie przed Łowcami prezentuje się pani Agata. Jej skarb to dwa głębokie ceramiczne talerze, pochodzące ze Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Kamionka” w Łysej Górze. O stanie zachowania tych kolorowych naczyń ze szkliwionej kamionki i ich wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Wtorek, 5 listopada 2024
Pierwsza na aukcji swoje skarby prezentuje pani Nelly, która przyjechała wraz z kolekcją lalek - zabawki pochodzą z serii „Sunshine Family” firmy Mattel. O nietypowej historii tych konkretnych lalek, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako kolejna swój skarb prezentuje pani Aleksandra, do której należy zestaw sześciu dekoracyjnych pater z PRL, według projektu Stefana Kniata. O życiorysie autora pater, ich technice wykonania, stanie zachowania i wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.  Ponadto w odcinku pani Renata, która jest właścicielką zjawiskowej patery z kryzą, wykonanej z iryzowanego szkła, a która najpewniej powstała w Czechach lub Austrii w pierwszej połowie XX w. oraz pan Jacek, który tym razem wystąpi na licytacji z gobelinem. Projekt Marka Kosowskiego nosi nazwę „Spektakl” i pochodzi z Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. O związku wytwórni z Cepelią, stanie zachowania gobelinu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki.

Środa, 6 listopada 2024
Pan Daniel, pierwszy gość Pawła Orleańskiego, do którego należy ilustracja do „Boskiej Komedii”, stworzona przez Józefa Gielniaka. O stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na drugiej licytacji występuje pani Ewa, która jest właścicielką stylizowanego wózka dla lalek. Zabawka dla dzieci to miniaturka prawdziwych „wiktoriańskich” wózków spacerowych z przełomu XIX i XX w. O elementach stylizowanych i ich jakości mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Kolejną uczestniczką jest pani Kinga, która przyjechała z kupioną na targu staroci telefonierą. Mebel stylizacją nawiązuje do króla Ludwika Filipa - jest to jednak luźna inspiracja dla tego obiektu, który pochodzi z połowy XX w. O stanie zachowania i wartości przedmiotu tajemnice przekazuje Daniel Stoiński, kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnim gościem w odcinku jest pan Mikołaj, który wystąpi razem z ozdobnym kielichem z lat 70. Dekoracyjne naczynie powstało według projektu profesora Zbigniewa Horbowego. O cechach charakterystycznych projektu, stanie zachowania kielicha i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Czwartek, 7 listopada 2024
Gościem pierwszej licytacji w dzisiejszym odcinku będzie pan Wojciech. Przywiózł porcelanową figurkę, przedstawiającą Janosika, przypisaną Hannie Burtanównie. O stanie zachowania tego pochodzącego z Ćmielowa obiektu i jego wartości rynkowej opowie Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako kolejny przed Łowcami stanie pan Maciej. Należy do niego lampka stołowa z emaliowanej blachy, o nazwie „UFO”. O prawach autorskich w czasie PRL, użytych materiałach, stanie zachowania lampki i jej wycenie opowie Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Trzecim uczestnikiem będzie pan Marek, który jest właścicielem wazy do ponczu wraz z sześcioma kieliszkami. Więcej o historii i stanie zachowania obiektów opowie Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w dzisiejszym programie na aukcji stanie pani Barbara oraz jej drewniana etażerka. Lekki mebel pochodzi z okresu wiktoriańskiego i został kupiony na targu staroci. O stanie zachowania etażerki i jej wycenie opowie Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła.

Piątek, 8 listopada 2024
Na odcinek zaprasza prowadzący Krzysztof Ibisz. Pierwszą uczestniczką jest pani Agnieszka. Jej skarbem jest akwarela z 1889 r., autorstwa Franciszka Kostrzewskiego. O stanie zachowania dzieła i jego wartości opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na następnej licytacji występuje pani Renata, do której należy żardiniera. Przedmiot składa się z naczynia wykonanego ze szkła kryształowego i mosiądzowanej metalowej podstawy z ażurowym wzorem kwiatowym. O trudności z datowaniem podobnych wytworów i wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako kolejny swój przedmiot prezentuje Łowcom pan Bartosz. Należy do niego przedwojenny gramofon Electrola. O historii marki, stanie zachowania i wartości rynkowej przedmiotu tajemnice zdradza Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Na ostatniej aukcji w programie występuje pan Tomasz, który przywiózł kupioną w antykwariacie w Brukseli francuską toaletkę z lustrem. Wiedzą ekspercką dzieli się Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka