Poniedziałek, 18 listopada 2024
Pierwszą uczestniczką w programie jest pani Aleksandra, która prezentuje bawarski porcelanowy zestaw śniadaniowy do herbaty z wytwórni Alka Kunst. O historii producenta, różnicach między serwisami do kawy i do herbaty, stanie zachowania porcelany i jej wartości mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej licytacji występuje pani Iwona wraz z paterą z nowoczesnym wzorem. Dekoracyjny talerz o tytule „Zmierzch” powstał w latach 60. w wałbrzyskim „Wawelu”. O technice dekoracji, stanie zachowania patery i jej wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako trzecia przed Łowcami prezentuje pani Agnieszka, do której należą dwie lampy gabinetowe z lat 80. i 90. Model „Saturn” nazywany jest również bankierką i powstał w USA według pomysłu Roberta Sonnemana. O inspiracji projektanta, stanie zachowania lamp i ich wartości rynkowej tajemnice zdardza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim gościem w programie jest pan Marcin, który przyjechał z lazurowym wazonem o ciekawej fakturze. Szkło „Oculus” powstawało w latach 60. i 80. według projektu Jana Sylwestra Drosta dla Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. O innowacyjnym podejściu projektanta do szkła prasowanego, stanie zachowania nietypowego wazonu i jego wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki.
Wtorek, 19 listopada 2024
Pani Ilona wraz z designerskimi okularami przeciwsłonecznymi z niebieskimi szkłami prezentuje się na pierwszej aukcji w odcinku. Ten model powstał w Japonii, a zaprojektował go francuski mistrz Jean Paul Gaultier. O historii niepokornego projektanta mody, stanie zachowania okularów i ich wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Kolejną uczestniczką jest pani Karolina, która przyjechała z wazonem w stylu art deco, stworzonym w Polskiej Hucie Szkła w Krośnie. O historii i popularności polskich „skrzydlaków”, stanie zachowania wazonu i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na trzeciej aukcji występuje pani Justyna, która jest właścicielką broszy wykonanej w stylu biedermeier. Obiekt powstał ze złoconego srebra próby 800. O historii stylu, stanie zachowania broszy i jej wartości tajemnice zdradza Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i biegłym sądowym z zakresu wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych. Jako ostatni w licytacji udział bierze pan Bolesław, do którego należy zestaw czarno-białych talerzyków deserowych. O pochodzeniu naczyń, ich dekoracji, stanie zachowania porcelany i jej wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
Środa, 20 listopada 2024
Na pierwszej licytacji w odcinku występuje pani Iwona oraz jej figurka - porcelanowy pudel, który został wykonany w Zakładach Porcelany Stołowej w Ćmielowie. O stanie zachowania rzeźby i jego wartości rynkowej opowiada Marek Kruczek, badacz historii porcelany, marszand, antykwariusz, wykładowca akademicki. Kolejny sprzedający, pan Mateusz, prezentuje fragmenty serwisu o nazwie „Płaski”. Filiżanki ze spodkami i talerzyki to elementy zestawu porcelany z ćmielowskich zakładów, powstały według projektu słynnego Bogdana Wendorfa. Więcej o tajemniczym projektancie, cechach charakterystycznych fasonu, stanie zachowania naczyń i ich wycenie mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Ponadto w odcinku pani Maria, do której należą dwa krzesła o pozornie prostej konstrukcji ze skóry i chromowanej stali. Giandomenico Belotti zaprojektował w latach 80. te meble dla włoskiej firmy Alias. O nawiązaniach do bauhausu, stanie zachowania krzeseł i ich wartości opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako ostatnia swój skarb prezentuje pani Joanna. Przywiozła sześć szklanych kieliszków i taką samą liczbę szklanek nazywanych literatkami. O dekorowaniu szkła w czasach PRL-u, rozpoznawaniu szkła kryształowego, stanie zachowania tego zestawu i jego wycenę przybliża Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Czwartek, 21 listopada 2024
W studiu Czwórki jako pierwszy prezentuje się pan Jarosław, który przyjechał wraz z okazałym garniturem „Maria” od Rosenthal. Więcej o historii serwisu, przeznaczeniu i stanie zachowania porcelany opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Jako kolejny swój skarb przedstawia pan Bartosz, do którego należy kaseta do gry w szachy wraz z figurami z kości bawolej. Zestaw wykończony laką i grawerowaną macicą perłową najpewniej powstał w manufakturze Artexport w Wietnamie na przełomie lat 60. i 70. O stanie zachowania szachów i ich wartości rynkowej mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Ponadto w odcinku pan Janusz i barek z otwieranym globusem oraz pan Damian, który przywiózł cętkowany wazon ze szkła warstwowego. Ciekawy obiekt powstał najpewniej według projektu Josefa Hospodki dla czechosłowackiej huty Chribska z ręcznie formowanego szkła sodowego. O stanie zachowania wazonu i jego wartości tajemnice zdradza Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa.
Piątek, 22 listopada 2024
Na odcinek zaprasza Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji w programie występuje pan Dariusz, który przyjechał z zakupionymi w holenderskim antykwariacie czterema szwajcarskimi krzesłami. O ich wartości mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako kolejna swój skarb prezentuje pani Edyta, do której należy zdobny żyrandol z lat 60. i 70., który powstał w Zakładach Oświetleniowych POLAM. O charakterystyce prawdziwego szkła kryształowego, stanie zachowania lampy i jej aktualnej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na trzeciej aukcji występuje po raz kolejny pan Marcin oraz jego dwa papierowe kolaże o tematyce góralskiej z czasów PRL. O pochodzeniu tych dzieł, ich stanie zachowania oraz wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ostatnią uczestniczką, w odcinku jest pani Zuzanna, która jest właścicielką uroczego wazonu z PRL, wykonanego ze szkła o potocznej pieszczotliwie nazwie „duszek”. O potencjalnej inspiracji projektu cukierkami, stanie zachowania szkła i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka