2024-11-29

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Kto wygra licytację?

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 2 grudnia do piątku 6 grudnia godz. 18:00.

Poniedziałek, 2 grudnia 2024
Tydzień rozpoczyna pani Patrycja, która jest właścicielką zestawu ośmiu szklanych pojemników produkcji słynnej norweskiej huty Hadeland Glassverk, które zaprojektował Willy Johansson. O znanym projektancie, stanie zachowania pojemników i ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej licytacji występuje pan Piotr wraz ze swoją platerowaną mosiężną etażerką. O przeznaczeniu i pochodzeniu niekonwencjonalnego obiektu, jego stanie zachowania i wartości mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów. Jako kolejny przed Łowcami prezentuje się po raz kolejny pan Andrzej, który tym razem przywiózł drewnianą ramę łóżka. Mebel jest stylizowany na pochodzący z okresu panowania Ludwika XV, na co wskazuje między innymi użycie tapicerki, ale łóżko powstało w pierwszej połowie XIX w., w Europie Środkowej. O jego wycenie tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnią uczestniczką w odcinku jest pani Grażyna, do której należy uratowany przed wyrzuceniem wazon z serii „Mimoza”. Oryginalny projekt z użyciem tlenków metali powstał według pomysłu Janusza Kazaneckiego i Stanisława Kowalczyka w drugiej połowie lat 70. dla huty „Hortensja”. O technice pracy ze szkłem i tlenkami metali, stanie zachowania wazonu i jego wartości rynkowej mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Program prowadzi Paweł Orleański.

Wtorek, 3 grudnia 2024
Jako pierwszy w programie z Łowcami spotka się pan Włodzimierz, który przywiózł męski zegarek na rękę szwajcarskiej firmy IWC Schaffhausen - z kopertą wykonaną z prawdziwego 18-karatowego złota. O zawartym w nim imponującym mechanizmie i wycenie zegarka opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz. Na kolejnej licytacji występuje pan Krzysztof oraz jego szyld reklamowy dla marki proszku do prania „Persil” wraz z jej obiektem w oryginalnym stanie. Niemiecka reklama została wykonana w 1928 r. na zamówienie pierwszej firmy, która opatentowała skład powszechnie dostępnego w obecnych czasach proszku do prania. O historii rozpoznawanej do dziś marki proszku, rynku kolekcjonerskim podobnych obiektów mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Ponadto w odcinku pani Maria, do której należy damska stylizowana apaszka kupiona w Brukseli - z francuskiej firmy Hermes oraz pani Zofia, która jest właścicielką pary niemieckich kinkietów marki B+M Leuchten, słynącej z doskonałego designu i jakościowych materiałów. Te konkretne egzemplarze powstały najpewniej ok. 2000 r. i są przedstawicielami tzw. „młodego vintage”. O stanie zachowania i wycenie kinkietów opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Środa, 4 grudnia 2024
Pierwszym gościem w odcinku jest pan Piotr, który przywiózł czarno-białą porcelanową paterę z Chodzież, o nazwie „Kawiarenki”, w stylu new-look z lat 60. O autentyczności naczynia, technice dekoracji, stanie zachowania patery i jej wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Jako drugi na aukcje wystawia swoje skarby pan Arkadiusz. Posiada zegar kominkowy. Konstrukcja mechanizmu wskazuje na to, że przedmiot najpewniej powstał w latach 50. Sygnatura niemieckiej firmy Zentra widoczna na tarczy to kolejna wskazówka. O technicznych tajemnicach zegara, jego stanie zachowania i wartości mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów. Trzecim uczestnikiem, który prezentuje swój skarb, jest pan Tomasz. Należy do niego obraz marynistyczny o tytule „Felsenbrandung”, przedstawiający nasze rodzime morze podczas zachodu słońca. Praca na płótnie wykonana farbami olejnymi została namalowana przez Waldemara Schlichtinga. O historii artysty i fascynacji Bałtykiem, datowaniu obrazu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej tajemnice zdradza Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na ostatniej licytacji w programie występuje pan Krzysztof, który jest właścicielem szklanej bursztynowej popielnicy z serii „Radiant”, wykonanej w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”, według projektu Jana Sylwestra Drosta. O metodzie produkcji, stanie zachowania popielnicy i jej wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 5 grudnia 2024
Gościem pierwszej licytacji jest pan Jerzy, który przyjechał wraz ze swoim zestawem mebli turystycznych z PRL. O bardzo długiej historii fabryki, w której powstały meble, ich stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Jako kolejny przed Łowcami prezentuje się pan Artur, którego skarbem jest ceremonialny srebrny pas z regionu Kaukazu. O próbach srebra, technice wykorzystanej do dekoracji tej ozdoby, stanie zachowania i wycenie mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Kolejny jest pan Marek właściciel, ważącego ok. 5 kg okazałego szklanego wazonu. Przedmiot pochodzi z Huty Szkła Odzobnego „Makora” w Krośnie. O historii polskiego regionu słynącego ze szkła, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnim uczestnikiem w  programie jest pan Przemysław, do którego należą dwa zestawy porcelanowych talerzy z ilustracjami Zofii Stryjeńskiej z 1927 r. Fason „Alicja” z kalkomanią z rysunkami z serii polskie tańce ludowe powstał w Chodzieży, najpewniej w latach 70., na fali zainteresowania twórczością autorki kultowych rysunków. Wycenę przeprowadza Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner.

Piątek, 6 grudnia 2024
Na finałowy odcinek w tygodniu zaprasza prowadzący Krzysztof Ibisz. Pierwszą uczestniczką w programie jest pani Ewa, która przyjechała z dwiema figurkami przedstawiającymi scenki rodzajowe. O datowaniu figurek, ich stanie zachowania i wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na drugiej aukcji występuje pani Beata, która jest właścicielką srebrnej cukiernicy ze słynnej warszawskiej wytwórni Fraget. O wycenie obiektu mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako trzeci w studio Czwórki gości pan Sławomir oraz jego maszyna do pisania marki Stoewer z 1923 r. Więcej o historii producenta, stanie zachowania maszyny i jej wartości rynkowej opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Ostatnim gościem jest pan Michał, do którego należy zegar japońskiej marki Sankyo z Tokio. O dokładnej zasadzie działania mechanizmu zegara, jego stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz. 

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka