2024-12-06

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Zaciekła walka w programie

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 9 grudnia do piątku 13 grudnia godz. 18:00.

Poniedziałek, 9 grudnia 2024
Pierwsza w odcinku swój skarb prezentuje pani Olga. Należy do niej kolorowa plastikowa lampa z ruchomym elementem - to kultowy model Toucan projektu H. T. Huang z Tajwanu, produkowany od lat 80. O ikonicznym przedmiocie, stanie zachowania lampki i jej wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na drugiej licytacji występuje pani Caroline, która przywiozła kupiony na giełdzie staroci żółty wazon z Krakowskiego Instytutu Szkła. O wybarwieniu szkła, stanie zachowania wazonu mówi i jego wycenę przeprowadza Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa. Trzecim uczestnikiem, który staje oko w oko z Łowcami, jest pan Sławek, który jest właścicielem reprodukcji rysunku Jeana Miro z 1977 r. O identyfikowaniu litografii, stanie zachowania wydruku i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Jako ostatnia na aukcji występuje pani Dorota oraz jej odziedziczone po ojcu spinki do mankietów polskiej produkcji. Męska srebrna biżuteria próby 800 to wyrób kultowego ORNO z lat 1963-1986. O historii pary spinek, ich stanie zachowania i wartości tajemnice zdradza Urszula Prus - ekspertka ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich.

Wtorek, 10 grudnia 2024
Przed Łowcami jako pierwsza prezentuje się po raz kolejny pani Dorota, która tym razem przyjechała wraz ze swoim pluszowym misiem. Misza to słynna maskotka olimpijska z 1980 r., otrzymana od jednego z członków polskiej reprezentacji. O stanie zachowania maskotki i jej wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na następnej licytacji swój przedmiot prezentuje pan Klaus, który jest właścicielem fajansowej figurki. Dwa nakrapiane charty borzoj powstały w niemieckiej wytwórni Cortendorf w pierwszej połowie XX w., o czym świadczy między innymi krakelura szkliwa. Obiekt odznacza się pięknym malarskim zdobieniem, szczególnie widocznym na pyszczkach. O wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Trzecim gościem jest pan Szczepan, który przywiózł dwa lichtarze wykonane z brązu. Neoempirowe obiekty najprawdopodobniej powstały na początku XX w. we Francji lub w Polsce. O użytych materiałach i ich charakterystyce, stanie zachowania lichtarzy i ich wartości opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Hanna, do której należy kamionkowy wazon. Ceramiczne naczynie o unikatowym eksperymentalnym szkliwieniu jest pamiątką rodzinną. O sekretach tajemniczych szkliw, stanie zachowania naczynia i jego wycenie wiadomości przekazuje Marek Kruczek, badacz historii porcelany, marszand, antykwariusz.

Środa,11 grudnia 2024
Na odcinek zaprasza Paweł Orelański, a jego pierwszym gościem, który w programie prezentuje swój skarb, jest pan Andrzej. Należy do niego zabytkowy przedmiot ze stali i szkła według projektu Emile Guyot z lat 30. Ten konkretny egzemplarz pochodzi z drugiej połowy XX w. i został wykonany w Czechosłowacji na licencji. O charakterystyce projektu, jego datowaniu, stanie zachowania mebla i wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Kolejnym gościem jest pan Grzegorz, do którego należy kolorowy kilim z PRL. Obiekt pochodzi z zakupionej w Norwegii większej kolekcji. O unikatowości kilimu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Jako trzeci przed Łowcami swoje unikaty przedstawia pan Daniel wraz ze swoim fajansowym wazonem podłogowym, który kupił na giełdzie staroci. Okazałe naczynie pochodzi z zachodnioniemieckiej wytwórni Bay Keramik. O różnicy między dzbanem a wazonem, ciekawej technice szkliwienia, stanie zachowania naczynia i jego wycenie mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki. Na ostatniej licytacji w odcinku występuje pan Jacek, który przywiózł kobaltową porcelanową paterę ze złotymi złoceniami. O historii tej porcelany, stanie zachowania patery i wycenie jej wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek,12 grudnia 2024
Pierwszym gościem odcinka jest pan Kamil, który prezentuje swój zakupiony na targu zestaw do likieru. Karafka wraz z sześcioma kieliszkami pochodzi ze słynnej wytwórni Moser z Czech. O jej historii, stanie zachowania obiektów i ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym uczestnikiem na licytacji jest pan Michał, do którego należą dwie litografie. Grafiki pochodzą z „Małego Księcia”, jednej z najsłynniejszych książek na świecie, którą stworzył łącznie z ilustracjami Antoine de Saint-Exupery. O losach słynnego pisarza, artysty i pilota, stanie zachowania litografii i ich wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Jako kolejna w studio Czwórki gości pani Karolina, której skarbem jest portret uśmiechniętej góralki. Obraz autorstwa Sylweriusza Saskiego został namalowany farbami olejnymi najprawdopodobniej w latach 30. Minionego wieku, na co wskazuje charakterystyczny styl. Artysta fascynował się Podhalem, co było widoczne w jego twórczości. O historii regionu, artysty i jego powiązaniach z Janem Matejką, stanie zachowania obrazu i jego wycenie tajemnice zdradza Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na ostatniej aukcji w programie wystąpi pan Marcin, który jest właścicielem porcelanowej figurki przedstawiającej ryczącego jelenia na rykowisku. Obiekt pochodzi z Ćmielowa. O jego stanie zachowania i wartości mówi ekspert Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Piątek, 13 grudnia 2024
Ten odcinek prowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy występuje w nim pan Marek. Przywiózł nietypowy przedmiot - kaganek, który otrzymał od dziadka. O tajemnicach malatury, historii projektanta, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej licytacji swój skarb prezentuje pan Bartosz. Jest właścicielem narożnej komody, którą na początku lat 90. mama z babcią przywiozły prosto z Chin. Więcej o użytych materiałach, znaczeniu symboli widocznych na komodzie, jej stanie zachowania i wartości zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako następna przed Łowcami zaprezentuje się pani Jadwiga wraz ze swoim mosiężnym żyrandolem. Więcej o stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Gościem ostatniej licytacji jest po raz kolejny pan Paweł. Należy do niego gra planszowa Batman z 1989 r. O historii producenta planszówek, stanie zachowania gry i jej wartości rynkowej odpowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka