2025-02-27

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Unikatowe cudeńka na aukcji

0

Dokładne analizy oraz pasjonująca rywalizacja o przedmioty, które pojawiają się w studiu Czwórki. Odkryj ich fascynujące historie i wyceny. Gospodarze programu, Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz, zapraszają do oglądania. Sprawdź, co przygotowali twórcy „Łowców skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 3 marca do piątku 7 marca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 3 marca 2025
Na odcinek zaprasza Krzysztof Ibisz. Pierwszym gościem jest imiennik prowadzącego pan Krzysztof, który przyjechał z nietypowym przedmiotem, który jest praktycznie niespotykany na polskim rynku. Należy do niego angielski podgrzewacz do łyżek w kształcie muszli. O dokładnym pochodzeniu i przeznaczeniu naczynia w kształcie nautilusa, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Na drugiej licytacji występuje pan Piotr, który przywiózł lampę biurkową na ciekawej żeliwnej nóżce. O prawdziwym pochodzeniu przedmiotu, jego rozmaitych nazwach, stanie zachowania i wartości rynkowej lampki mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Trzeci uczestnik pan Ryszard prezentuje przepiękną karuzelę w stylu wiedeńskim, z pozytywką. O stanie zachowania zabawki i jej wycenie tajemnice zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na ostatniej aukcji w odcinku występuje pani Ewa. Jej skarbem jest gazetnik z lat 90. Ile może być wart?

Wtorek, 4 marca 2025
Pierwszym gościem odcinka jest pan Cezary, który przyjechał z nietypową porcelanową figurką z lat 1920-1926. Ferdinand Liebermann stworzył „Chłopca na tukanie” dla wytwórni Rosenthal w stylistyce secesyjnej. O autorze projektu, popularności niebieskich tukanów, stanie zachowania figurki i jej wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Jako następna, pani Iza prezentuje szklaną butlę z PRL, odnalezioną podczas porządków na strychu u babci. Nietypowe naczynie z 1980 r. to dzieło Marii Veltuzen-Nagrabeckiej i jej męża, Leszka Nagrabeckiego. O ciekawych losach artystki, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ponadto w odcinku pan Dariusz, który jest właścicielem ażurowego kosza na owoce z rączką oraz pan Andrzej, do którego należy nabyty na targu staroci zbiór 18 długopisów z PRL. Obiekty to tzw. „new-old stock”, ponieważ przetrwały w oryginalnych opakowaniach z metkami i nigdy nie były używane. O nostalgii do lat 80., stanie zachowania zbioru i jego aktualnej wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na program zaprasza prowadzący Paweł Orleański.

Środa, 5 marca 2025
Na pierwszej licytacji w odcinku swój skarb prezentuje pan Krzysztof, który przyjechał z dwiema foliami animacyjnymi. Kadry do kultowej animacji „Bolek i Lolek”, produkowanej przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, autorstwa Władysława Nehrebeckiego powstały na folii celuloidowej w drugiej połowie lat 60. O polskim rynku kolekcjonerów folii animacyjnych, stanie zachowania obiektów i ich wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Jako kolejna, pani Anna, zaprezentuje malutki stolik z dekoracją w stylu new look. O pochodzeniu mebla, jego stanie zachowania i wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Trzecim uczestnikiem jest pan Karol, który przywiózł porcelanową figurkę przedstawiającą duńską pasterkę z kozami. Malowany ręcznie przedmiot powstał w słynnej wytwórni Royal Copenhagen według projektu Christiana Thomsena z początku XX w. O charakterystycznej kolorystyce skandynawskiej porcelany, stanie zachowania figurki i jej wartości opowiada Marek Kruczek, wykładowca akademicki. Ostatnią uczestniczką w  programie jest po raz kolejny pani Anna, która tym razem przyjechała ze szklanym wazonem. Ile jest wart, oceni Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. 

Czwartek, 6 marca 2025
Na program zaprasza prowadzący Paweł Orleański. W licytacji jako pierwszy bierze udział pan Adam oraz jego kolekcjonerska posrebrzana mosiężna zapalniczka gazowa, wraz z oryginalnym opakowaniem. O ciekawej historii tej „męskiej biżuterii”, stanie zachowania i wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako drugi prezentuje się pan Piotr, do którego należy para rakiet tenisowych z PRL. O historii polskiej produkcji, stanie zachowania rakiet i ich wartości rynkowej tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Trzecim uczestnikiem jest pan Marcin, który jest właścicielem świecznika o nazwie „Kwartet”. O bogatej historii Cepelii, stanie zachowania tego przedmiotu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnim gościem odcinka jest pan Piotr, którego skarbem jest ciekawa zabawka firmy Stiga, która pochodzi ze Szwecji, a umożliwia grę w hokeja stołowego. Po raz kolejny możemy skorzystać z wiedzy Jakuba Naumiuka, który opowiada o historii obiektu i producenta zabawki, jej stanie zachowania i wartości rynkowej.

Piątek, 7 marca 2025
W finale tygodnia, licytacja, z udziałem pana Marcina, który jest właścicielem kupionej na pchlim targu porcelanowej figurki o nazwie „Egipcjanka”. O pochodzeniu, stanie zachowania obiektu i o wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Następną uczestniczką jest pani Karolina, której skarbem jest srebrna bransoleta z agatem. O tym, gdzie biżuteria mogła powstać, w jakim stanie się zachowała i ile jest warta mówi Urszula Prus, ekspertka ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Jako kolejna występuje druga pani Karolina oraz jej lampa gabinetowa w stylu art deco. O datowaniu, stanie zachowania lampy i jej wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnią uczestniczką w odcinku jest pani Mariola, która prezentuje Łowcom swoje naczynia - owocarkę i paterę z „Ząbkowic”. Kto z Łowców zapragnie ją mieć w swojej kolekcji?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka