2025-03-06

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Z drewna, porcelany, szkła i...

0

Dokładne analizy oraz pasjonująca rywalizacja o przedmioty, które pojawiają się w studiu Czwórki. Odkryj ich fascynujące historie i wyceny. Gospodarze programu, Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz, zapraszają do oglądania. Sprawdź, co przygotowali twórcy „Łowców skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 10 marca do piątku 14 marca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 10 marca 2025
Na odcinek zaprasza Paweł Orleański. Na pierwszej licytacji występuje pan Marcin, który przyjechał z porcelanową żmiją z Chodzieży, według pomysłu Maurycego Gomulickiego, interesującego polskiego artysty o bogatym życiorysie. Więcej o wartości rynkowej zdradza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Kolejnym uczestnikiem jest pan Jacek, którego skarbem jest ozdobny drewniany stolik-niciak. Mebel został wykonany pod koniec XIX w. w stylu biedermeier z akcentami rokoko. O pochodzeniu, datowaniu, stanie zachowania i wycenie niciaka opowiada Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Jako trzeci przed Łowcami prezentuje swój skarb pan Marcin, który prezentuje dwie wiszące lampy. Więcej o inspiracji stylem grupy Memphis i co to znaczy, stanie zachowania lamp i ich wartości mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner. Ostatnim gościem w programie jest pan Ireneusz, który posiada na sprzedaż platerowane podstawki pod butelkę wina. O motywach dekoracyjnych, znaczeniu punc, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Wtorek, 11 marca 2025
Na pierwszej licytacji w odcinku występuje pan Paweł oraz jego dwustronny wazon z PRL. Z jednej strony naczynia widnieje tańcząca krakowiaka para w tradycyjnym ludowym stroju. Nietypowe naczynie powstało w latach 1967-1975 w Zakładach Porcelany „Steatyt” w Katowicach. O historii zakładów, wariantach wazonu, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Jako kolejny przed Łowcami staje pan Filip, który jest właścicielem współczesnego kobiecego aktu. Obraz wrocławskiej artystki Małgorzaty Frącek o tytule „Ona, on i ono zawieszeni w hibernacji” został namalowany farbami akrylowymi na płótnie w 2020 roku. O potencjale dla kolekcjonerów, stanie zachowania obrazu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ponadto w programie pani Jagoda wraz ze złotym ośmioramiennym żyrandolem w stylu glamour oraz pan Rafał, który przywiózł tajemniczy przedmiot o tematyce marynistycznej, pochodzący z Hiszpanii lub Portugalii. O stanie zachowania obiektu i jego wartości mówi Mariusz Kosec, marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Program prowadzi Paweł Orleański.

Środa, 12 marca 2025
Gościem pierwszej licytacji w programie jest pan Henryk, do którego należy kryształowy zestaw likierowy. Autorem projektu karafki oraz kieliszków jest Siegfried Haertel, a dekoracyjny szlif stworzył Artur Furle. O pochodzeniu naczyń, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Jako kolejna swój skarb prezentuje pani Emilia, która przyjechała z wiszącą lampą z lat 60. O jej stanie zachowania i wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Trzecim uczestnikiem jest pan Robert, który jest właścicielem dwóch bukowych foteli - klasyki polskiego designu. O ciekawej historii ich projektanta, stanie zachowania mebli i ich wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako ostatnia w odcinku z Łowcami spotyka się pani Ewa, która przyjechała ze szklanym zestawem do napojów z PRL. Dzbanek oraz pięć szklanek z nanoszonym ręcznie geometrycznym wzorem w stylu new look powstały w hucie szkła Krosno w drugiej połowie lat 60. O ich wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 13 marca 2025
Na pierwszej w odcinku licytacji pan Kamil prezentuje porcelanowego liska. Czarno-biała figurka jest pamiątką rodzinną, która powstała w Ćmielowie według projektu Mieczysława Naruszewicza z 1957 roku. O wycenie tego przedmiotu opowiada wykładowczyni historii sztuki Kora Tea Kowalska. Jako kolejny swój skarb prezentuje pan Andrzej, do którego należy męski zegarek kieszonkowy z dewizką i oryginalną kartą gwarancyjną. Złocony czasomierz powstał w firmie Glashutte, na terenach dawnych Niemiec Wschodnich. O 17 rubinach, stanie zachowania zegarka i jego wartości rynkowej opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP i zegarmistrz. Na trzeciej aukcji z Łowcami spotyka się pan Konrad oraz jego wazon w interesującym kolorze. Naczynie wykonano z ceramiki i pokryto specjalnym szkliwem eozynowym, wynalezionym przez węgierską hutę Zsolnay. O historii tej wytwórni, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnim uczestnikiem w programie jest pan Krzysztof, który jest właścicielem rzemieślniczego zestawu drewnianych mebli, pochodzących ze Szwajcarii. Na temat wykorzystanych do produkcji materiałów, stanu zachowania obiektów i ich wartości wypowiada się Daniel Stoiński, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na program zaprasza Paweł Orleański.

Piątek, 14 marca 2025
Pierwszym uczestnikiem w odcinku jest pan Maksymilian, do którego należy niecodzienny wazon z PRL. O niepowtarzalnych projektach i stylu wytwórni, stanie zachowania wazonu i jego wartości mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejnym gościem Łowców jest pan Jacek oraz jego czechosłowacka lampa z lat 50. i 60., którą dla firmy Zukov zaprojektował Leos Nikel. O autorze projektu, ciekawej, ale i prostej konstrukcji, stanie zachowania lampy i jej wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako trzeci swój skarb prezentuje pan Sławomir. Przywiózł zestaw do likieru ze znanej czechosłowackiej wytwórni - Moser. O historii tej marki, ciekawej reaktywności szkła aleksandrytowego, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na ostatniej licytacji pani Kamila oraz jej stolik kawowy w stylu mid-century modern, który był częścią domowej kolekcji mebli. O nietypowej konstrukcji stolika, stanie zachowania mebla i jego wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka