2025-03-13

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Rozrywka czy rywalizacja?

0

Dokładne analizy oraz pasjonująca rywalizacja o przedmioty, które pojawiają się w studiu Czwórki. Odkryj ich fascynujące historie i wyceny. Gospodarze programu, Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz, zapraszają do oglądania. Sprawdź, co przygotowali twórcy „Łowców skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 17 marca do piątku 21 marca o godz. 18:00.

Poniedziałek, 17 marca 2025
Pierwszy w odcinku prezentuje się pan Aleksander. Jego skarbem jest tajemniczo wyglądający szklany przedmiot. Choć wyglądem przypomina rzeźbę, jest to naczynie przeznaczone do ikebany, czyli do japońskiej sztuki kojarzonej z układaniem kwiatów. O stanie zachowania i wartości rynkowej przedmiotu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Następnym uczestnikiem jest pan Wojciech, który przywiózł dwie dekoracyjne patery z okresu PRL. O metodzie produkcji, stanie zachowania naczyń i ich wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako trzecia swój przedmiot prezentuje pani Marta. Należy do niej toaletka z lustrem w stylu mid-century modern, którą kupiła w Dreźnie. O jej stanie zachowania i wartości tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnim gościem w programie jest pan Maciej, właściciel klasycznego fajansowego garnituru do ciast z Włocławka z okresu PRL, według projektu Elżbiety Piwek-Białoborskiej. O historii znanej projektantki i jej wpływie na polski design, stanie zachowania naczyń i ich wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.

Wtorek, 18 marca 2025
Pan Damian, który jest właścicielem uroczego zestawu do zimnych napojów, pierwszy spotyka się z Łowcami. Fajansowy dzbanek w kształcie pingwina i pasujące kubki powstały według projektu Jana Sowińskiego z 1957 r. dla zakładów we Włocławku. O stanie zachowania naczyń i ich wycenie opowiada wykładowczyni historii sztuki Kora Tea Kowalska. Na drugiej aukcji prezentuje się pan Andrzej, do którego należy serwis do kawy, wyprodukowany w bawarskiej Porzellanfabrik Johann Kronester. O powiązaniach z ruchem „Memphis”, stanie zachowania serwisu i jego wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ponadto w odcinku pan Paweł, który przywiózł metalowy termowentylator oraz pani Kaja i jej ozdobny zegar kominkowy. Obiekt powstał we Francji na początku XX w. O stanie zachowania zegara i jego wartości mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP i zegarmistrz. Na odcinek zaprasza prowadzący Paweł Orleański.

Środa, 19 marca 2025
Pierwszym uczestnikiem w programie jest pan Jarosław, który przyjechał z wazonem o pokaźnych wymiarach. Smukłe naczynie nazywane „Kaczym dziobem” to projekt Zbigniewa Horbowego z lat 80. dla Huty Szkła Artystycznego „Barbara”. O stanie zachowania wazonu i jego wartości mówi wykładowczyni historii sztuki Kora Tea Kowalska. Jako następny prezentuje się Łowcom pan Marek, do którego należy czarno-biała lampa stołowa lub gabinetowa o obłym szklanym kloszu i szklanej podstawie. O tajnikach konstrukcji lampy, jej stanie zachowania i wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Trzecią uczestniczką jest pani Jolanta, która jest właścicielką interesującej komody z geometrycznymi reliefami. O datowaniu i pochodzeniu mebla, stanie zachowania komody i jej wartości rynkowej tajemnice zdradza Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Na ostatniej licytacji w programie z Łowcami spotyka się pan Rafał, który przywiózł bransoletkę z zegarkiem. Malutki czasomierz ukryty jest pod jedną z emaliowanych dekoracji z motywem kwiatowym. O wykorzystanych materiałach, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opinie wydaje Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP i zegarmistrz.

Czwartek, 20 marca 2025
Gościem pierwszej licytacji w programie jest po raz kolejny pan Leszek, który jest właścicielem zestawu do likieru ze szkła malachitowego. Karafka pochodzi najpewniej z lat 30., z czechosłowackiej huty Jablonec. O szkle malachitowym, stanie zachowania zestawu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Kolejną uczestniczką, która staje oko w oko z Łowcami, jest pani Jadwiga. Należy do niej klasyczny porcelanowy serwis śniadaniowy w kolorze ecru. Sygnatura wskazuje na to, że złocony fason do kawy nosi nazwę „Uta” i powstał w latach 1949-1954 w bawarskiej wytwórni Seltmann Weiden. O różnicach między porcelaną do herbaty a do kawy, stanie zachowania serwisu i jego wartości mówi wykładowczyni historii sztuki Kora Tea Kowalska. Trzecim gościem jest pan Karol, do którego należy okazały fotel z drewnianą ramą i tapicerowanym siedziskiem. O tle historycznym tego projektu, stanie zachowania mebla i jego wycenie tajemnice zdradza Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Jako ostatni w odcinku swój skarb prezentuje pan Janusz, który przywiózł ciekawe dekoracyjne naczynie, zakupione na niemieckim pchlim targu. O pochodzeniu szkła, jego stanie zachowania i wartości rynkowej ekspertyzę przeprowadza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Piątek, 10 marca 2025
Na finałowy odcinek w tygodniu zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwszego wita swojego imiennika pana Pawła. Przyjechał on z figurką bociana, która powstała w latach 60. według projektu Mieczysława Naruszewicza. Więcej o wartości tej rzeźby opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej licytacji występuje pani Barbara wraz ze swoim damskim strojem ludowym dla dziewczynki. Więcej o dodatkowych elementach stroju ludowego, stanie zachowania kompletu i jego aktualnej wycenie zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Trzecim gościem jest pan Ignacy, który zaprezentuje otrzymaną w prezencie od mamy kolorową duńską litografię. Autorka Merete Barker jest rozpoznawalną artystką w swoim kraju, a przedmiot jest przykładem pracy z wczesnego etapu jej twórczości. Ekspertyzę przeprowadza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na ostatniej aukcji w odcinku swój skarb przedstawia pani Monika. Należy do niej zestaw czerwonego szkła polskich projektantów, m.in. Jerzego Słuczana-Orkusza i Bogdana Kupczyka. O pochodzeniu i datowaniu oraz stanie zachowania szkła i jego wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka