Poniedziałek, 24 marca 2025
Pierwszym gościem w odcinku jest pan Kacper, którego skarbem jest rzeźba z brązu o tytule „Żniwiarz”, autorstwa Jana Kossakowskiego Syna. Więcej o artyście, jakości wykonania, stanie zachowania i wycenie mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna na aukcji występuje pani Kamila, która prezentuje swoją dekoracyjną plafonierę, wykonaną ze szkła kryształowego, mosiądzu i drewna. Lampa podsufitowa autorstwa Karla Fagerlunda pochodzi ze Szwecji, z lat 70. O historii słynnego skandynawskiego projektanta, stanie zachowania plafoniery i jej wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Trzecim gościem Łowców jest pan Robert, do którego należy srebrna karafka, wraz z pięcioma kieliszkami, projektu Andrzeja Folfasa. O stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opinię wystawia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w programie występuje pani Katarzyna, która jest właścicielką niemieckiego serwisu do kawy „Katharina”. O stanie zachowania porcelany i jej wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Wtorek, 25 marca 2025
Jako pierwsza swój skarb prezentuje pani Ewa. Należy do niej porcelanowy zestaw składający się z trzech elementów. Wazonik, kubeczek na papierosy i popielniczka w stylu new look, które powstały według projektu Marty Kucharskiej z 1957 r. dla Zakładów Porcelany Stołowej „Wawel” w Wałbrzychu. O charakterystycznej dla tego okresu „wybieranej” technice dekoracji, stanie zachowania zestawu i jego wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na drugiej licytacji występuje pani Bożena oraz jej tapicerowany szeroki taboret, w stylu nawiązującym do Ludwika XVI. O cechach charakterystycznych mebla, jego stanie zachowania i wycenie mówi Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego. Trzecia uczestniczka, pani Anna, prezentuje Łowcom swoją porcelanową figurkę. „Łowiczanka” z Zakładów Porcelany Stołowej „Ćmielów”. O historii figurki, jej stanie zachowania i wartości opinię wystawia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Na ostatniej aukcji w programie występuje pan Jarosław oraz jego przenośne radio firmy Graetz, zakupione w Wiedniu. Ten kultowy przedmiot jest przeznaczony dla kobiet i produkowano go w krótkiej serii od 1961 do 1963 r. O stanie zachowania radia i jego wycenie tajemnice zdradza Adam Śmiałek, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy.
Środa, 26 marca 2025
Pani Lilia, która przywiozła kolorowy plakat z PRL, prezentuje się jako pierwsza w studio Czwórki. Praca Józefa Mroszczaka powstała latach 60. na potrzeby spektaklu Verdiego o tytule „Don Carlo” - słynna opera była wystawiona w Warszawie. O stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna przed Łowcami swoje skarby wystawia pani Katarzyna. Są to cztery pokaźnych rozmiarów wazony w kolorach ziemi. O ciekawym szkliwieniu, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości opowiada Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Gościem trzeciej licytacji jest pan Piotr, do którego należy prawdziwy szpitalny fotel dentystyczny, który przez jakiś czas służył jako krzesło do pracy przy komputerze. O pochodzeniu obiektu, jego aktualnym stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Daniel Stoiński, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na ostatniej aukcji w programie swój skarb prezentuje pani Joanna. Jest właścicielką czarno-białego fajansowego świecznika z lat 60., który pochodzi z włocławskich zakładów fajansu i został zaprojektowany przez Wita Płażewskiego. O historii słynnego projektu, stanie zachowania tego egzemplarza i jego wycenie opinię wystawia Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner.
Czwartek, 27 marca 2025
Gościem pierwszej licytacji jest pan Damian, do którego należy czarno-biała porcelanowa figurka o nazwie „Lis skradający się” z Zakładów Porcelany Stołowej Wałbrzych. O historii polskich figurek z PRL, stanie zachowania liska i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Kolejna swoją perełkę prezentuje Łowcom pani Jolanta. To prawdziwy skarb - złota bransoletka z 11 ręcznie rzeźbionymi kolorowymi kamieniami, odziedziczona po prababci. O gemmach, złoconym złocie, stanie zachowania biżuterii i jej wartości opowiada Urszula Prus - ekspertka Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Ponadto w odcinku pan Grzegorz oraz jego oryginalny przedmiot z 12 kubkami. Fontanna kiduszowa to przedmiot pochodzący z kultury żydowskiej, służący do picia wina lub soku z winogron. O jej stanie zachowania i wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Grażyna, która jest właścicielką zestawu deserowego z serii „Asteroid”, składającego się z talerzyków deserowych oraz patery. O kultowym „zestawie wielofunkcyjnym”, stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Piątek, 28 marca 2025
Na pierwszej licytacji w odcinku występuje pan Daniel wraz ze swoim niebieskim wazonem. Na aukcji, kluczowy dla jej przebiegu pojawia się gość specjalny. O technice dekoracji szkliwa użytej przy produkcji tego wazonu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa. Jako kolejna swój przedmiot prezentuje pani Dominika. Przywiozła obraz namalowany suchymi pastelami i podpisany nazwiskiem profesora Wiktora Zina, który według sygnatury powstał w 1972 r. O rozmaitych tropach, które mogą służyć rozpoznaniu prawdziwego dzieła i wartości artystycznej tej pracy, mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Trzecim gościem jest pan Mateusz, który przyjechał z kupionym na targu staroci porcelanowym garniturem. Serwis z Wałbrzycha powstał w drugiej połowie XX w. O precyzyjnym datowaniu, stanie zachowania porcelany i jej wartości opinię wystawia Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ostatnim uczestnikiem w dzisiejszym programie jest pan Robert, do którego należy zjawiskowa lampa w stylu space age, według projektu Vernera Pantona. O historii i dorobku sławnego projektanta i jego wpływie na design, stanie zachowania lampy opowiada Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka