2025-03-27

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Ukryte pośród starych rzeczy

0

Dokładne analizy oraz pasjonująca rywalizacja o przedmioty, które pojawiają się w studiu Czwórki. Odkryj ich fascynujące historie i wyceny. Gospodarze programu, Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz, zapraszają do oglądania. Sprawdź, co przygotowali twórcy „Łowców skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 31 marca do piątku 4 kwietnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 31 marca 2025
Jako pierwsza w programie swój przedmiot prezentuje pani Anna. Jest właścicielką szklanego garnituru do ciasta o nazwie „Asteroid”. O technice produkcji tego konkretnego szkła, stanie zachowania i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Drugim uczestnikiem, który prezentuje się przed Łowcami, jest pan Marek. Należy do niego kamionkowa rzeźba, którą w 1969 r. wykonał kanadyjski artysta Walter Drohan. Więcej o historii znanego artysty oraz o inspiracjach, z których czerpał, o stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na kolejnej licytacji wystąpi pani Kaja oraz jej malachitowy flakon z atomizerem. O tym, czym jest szkło malachitowe, skąd pochodzi, jaki jest stan zachowania przedmiotu i jego wycenie, opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Gościem ostatniej aukcji w odcinku jest pan Paweł, którego skarbem jest drewniana sekretera. O tym, co jest sekretarzykiem, a co sekreterą, o stanie zachowania mebla i jego wartości tajemnice zdradza Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego.

Wtorek, 1 kwietnia 2025
W odcinku przed Łowcami pierwsza prezentuje się pani Marzena, która przywiozła niecodzienny przedmiot kupiony w Holandii: Pałacowy nocnik. O stanie zachowania toalety i jej wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na kolejnej aukcji pan Krystian wystawia dwa szklane wazony z PRL. Ich kształt oraz nazwa - Fungi -  były inspirowany oczywiście grzybami. O nietypowej historii producenta i samego projektu, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Trzecią uczestniczką jest pani Natalia, która przywiozła trzy zestawy mebelków dla lalek z PRL. O datowaniu i pochodzeniu obiektów, ich stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim gościem w programie jest pan Marcin, który jest właścicielem kolorowej ceramicznej patery z motywem mew i słonecznika. Przedmiot powstał w latach 80. i 90. we Francji w warsztacie Gilberta Valentina, który znany był ze swoich eksperymentów ze szkliwami. O historii twórcy patery, jej stanie zachowania i wartości mówi Marek Kruczek, badacz historii porcelany i marszand.

Środa, 2 kwietnia 2025
Pierwszym gościem, który wystąpi w programie, jest pan Johann. Należą do niego dwa tapicerowane fotele z dawnej Czechosłowacji. O stanie zachowania mebli i ich wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako druga przed Łowcami prezentuje się pani Aleksandra oraz jej dekoracyjny szklany kielich, który jest pamiątką rodzinną. O inspiracji kryjącej się za szkłem artystycznym, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ponadto w odcinku pani Paulina, która przywiozła otrzymany od babci „nowy” zestaw lampek choinkowych z PRL oraz pani Zofia, która jest właścicielką porcelanowej wazy z pokrywką. Kupione na giełdzie staroci naczynie pochodzi z Limoges i powstało na przełomie XIX i XX wieku. O historii królewskich wytwórni porcelany, stanie zachowania wazy i jej wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP i kuratorka wystaw.

Czwartek, 3 kwietnia 2025
Pierwszą uczestniczką w programie jest pani Katarzyna, która przyjechała wraz z dwoma szklanymi wazonami, pochodzącymi ze słynnej Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze. O historii tej wytwórni, stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, jak również rzemieślnik artysta. Na kolejnej licytacji w studio pani Aleksandra oraz jej dwa nietypowe krzesła na trzech nogach, zakupione w Toledo. O stanie zachowania tych hiszpańskich mebli i ich wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako trzecia swój skarb prezentuje Łowcom pani Marta, która przyjechała z drewnianym stolikiem pomocniczym. Fornirowany mebel z szufladkami przypomina przedwojenne wzornictwo. Ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Na ostatniej aukcji możemy zobaczyć panią Aleksandrę. Należy do niej niepełny fajansowy garnitur do ciasta, w skład którego wchodzi pięć talerzyków deserowych i patera. Naczynia w stylu new-look to produkt ze znanego z fajansu Włocławka. O stanie zachowania talerzy i ich wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Piątek, 4 kwietnia 2025
Pan Edmund to pierwszy gość odcinka. Jest właścicielem nietypowego zestawu, w skład którego wchodzą binokle, lorgnon oraz etui. Dawne pierwowzory okularów korekcyjnych wykonano najpewniej na przełomie XIX i XX w. w Niemczech lub Austrii. O historii okularów, stanie zachowania obiektów i ich aktualnej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na kolejnej aukcji występuje pan Dominik, do którego należy zbiór tygodnika dla młodzieży „Przygoda” z 1958 r. O historii publikacji, związanych z nią nazwiskami, stanie zachowania zbioru i jego wartości mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Ponadto w odcinku pani Paulina oraz jej kolekcjonerska zapalniczka z Francji. O cennych materiałach użytych do produkcji przedmiotu, jego stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Ostatnim uczestnikiem w programie jest pan Krystian, który przyjechał z kupionym na giełdzie staroci drewnianym zegarem ściennym. O kontekście historycznym oznaczeń mechanizmu, stanie zachowania czasomierza i jego wartości rynkowej opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka