Poniedziałek, 14 kwietnia 2025
Jako pierwszy swój skarb w odcinku prezentuje pan Andrzej. To wewnętrzny wysokościowy kombinezon kompensacyjny WUK-90 z 1994 roku i radziecki hełm ZSZ-5 z maską tlenową KM-340 z lat 80. Charakterystyczny kombinezon był kojarzony w popkulturze z pilotami myśliwców, a jego projektantem był Lucjan Golec. Więcej o historii przedmiotów, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki. Na kolejnej licytacji pan Łukasz oraz jego dwie bransoletki z PRL, które kupił na targu staroci. O tym, jak najlepiej dbać o dawną biżuterię, o stanie zachowania bransolet i ich wartości rynkowej mówi Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Trzecią uczestniczką, która spotyka się z Łowcami jest pani Patrycja, właścicielka porcelanowej figurki z Chin, przedstawiającej postać kobiecą. Stan zachowania i wycenę przedstawia Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim gościem w programie jest pan Dariusz, do którego należy poważnych rozmiarów szklany wazon z uroczym serduszkiem, który kupił na pchlim targu. O barwnej historii potencjalnego twórcy opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Wtorek, 15 kwietnia 2025
Pani Katarzyna przywiozła do studia swoją pamiątkę rodzinną - porcelanowy wazon z serii „Lidia” z Zakładów Porcelany Stołowej w Ćmielowie. O technice dekoracji, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Marek Kruczek, marszand, antykwariusz i wykładowca akademicki. Kolejnym uczestnikiem jest pan Maciej, do którego należy… prawie pięciokilogramowa śruba napędowa marki Volvo. O ciekawym przedmiocie, jego stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na trzeciej aukcji występuje pani Jadwiga wraz ze swoim wazonem o organicznym kształcie. Naczynie to dzieło małżeństwa Stefanii Dretler - Flin i Zygmunta Flin, którzy eksperymentowali z gliną w czasach PRL. O działalności tych artystów, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w programie swój skarb prezentuje pani Małgorzata, która jest właścicielką kupionej na targu staroci wiszącej lampy w stylu art déco. O cechach charakterystycznych lampy, jej stanie zachowania i wartości mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki.
Środa, 16 kwietnia 2025
Na pierwszej licytacji w programie do studia przyjeżdża po raz kolejny pani Ewa, która tym razem przywiozła dwa pochodzące z Niemiec, stylizowane dzbanki ze srebra próby 800 z tacą z WMF, platerowaną. O stanie zachowania przedmiotów i ich aktualnej wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako kolejny swój skarb prezentuje pan Krzysztof, do którego należy porcelanowa figurka z dawnej Czechosłowacji. Przedstawiający kąpiącą się kobietę, obiekt w stylu art déco, pochodzi ze słynnej wytwórni Royal Dux. O jego wartości mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Trzecią uczestniczką jest pani Maria, która jest właścicielką dwóch obiektów ze sławnego szkła Murano. Wazon i patera zostały kupione w Niemczech, ale bez wątpienia pochodzą z Włoch - niewielka wyspa Murano słynie z wyrobów szklanych. Więcej o autentycznym szkle z regionu, stanie zachowania obiektów i ich wycenie zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnim gościem w odcinku jest pan Krzysztof, który na aukcji prezentuje ręcznie malowany porcelanowy talerz z lat 50. Autorem ilustracji przedstawiającej warszawską Starówkę i ulicę Wąski Dunaj był słynny Leszek Nowosielski, natomiast sama porcelana pochodzi z Zakładów Porcelany Stołowej w Wałbrzychu. O stanie zachowania talerzyka i jego wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Czwartek, 17 kwietnia 2025
Jako pierwsza w odcinku swój skarb prezentuje Łowcom pani Joanna, do której należy książka o ciekawej tematyce. Obiekt to pamiątka rodzinna po dziadku. Pozycja we wtórnej oprawie o tytule... „Łowiectwo”, autorstwa zasłużonego leśnika Wiesława Krawczyńskiego pochodzi z 1924 roku. O historii książki i wydawnictwa, stanie zachowania tomu i jego wartości opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na kolejnej licytacji występuje pani Izabela, która jest właścicielką patery na delikatnych nóżkach. Przedmiot został stworzony ręcznie w rejonie Padwy, we Włoszech - ze srebra próby 800. Więcej o technice młoteczkowania, stanie zachowania patery i jej wartości mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Uczestniczką trzeciej aukcji będzie po raz kolejny pani Monika, która przywiozła okazały serwis obiadowy na 12 osób, który został wyprodukowany w Zakładach Porcelany w Ćmielowie. O stanie zachowania porcelany i jej wartości rynkowej tajemnice zdradza Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Ostatnim gościem w programie jest pan Leopold, który jest właścicielem lampy wiszącej ze szklanym marmurkowym kloszem o kształcie przypominającym grzybka. O potencjalnym pochodzeniu obiektu, jego stanie zachowania i wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Piątek, 18 kwietnia 2025
Pierwszym gościem w odcinku jest pan Waldemar, do którego należy oryginalna plansza oraz komiks przedstawiający Batmana, czyli kultową postać ze znanego amerykańskiego wydawnictwa DC. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Na następnej licytacji wystąpi ze swoim skarbem pan Sławomir. Jego przedmiotem jest karafka Val Saint Laurent, z Belgii. O specyficznej technice nacinania kolorowego kryształowego szkła, widocznych sygnaturach i nalepkach, stanie zachowania karafki i jej wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Trzecim uczestnikiem jest pan Daniel, do którego należy maszyna do waty cukrowej, wyprodukowana przez słynną firmę Nintendo, kojarzoną raczej ze sprzętem elektronicznym i konsolami. O zasadzie działania urządzenia, stanie zachowania maszyny i jej wartości rynkowej opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako ostatnia w programie przed Łowcami wita się pani Alicja. Jest właścicielką czarno-białego porcelanowego serwisu z PRL. Projekt „Tom” lub „Tomasz” Jerzego Steckiewicza z 1958 roku w dekoracji z dmuchawcami autorstwa Ludmiły Pokornianki powstał najpewniej w latach 60. lub 70. w Wałbrzychu. O losach znanych projektantów, stanie zachowania serwisu i jego wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy, jak również miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka