Poniedziałek, 28 kwietnia 2025
Pierwszym uczestnikiem jest pan Jacek, którego skarbem jest nietypowy rower z 1983 roku. O stanie zachowania roweru i jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako kolejny bierze udział w licytacji pan Paweł, do którego należy niepozorny taboret z lat 60. i 70. Mebel został otrzymany w spadku po cioci, która dostała go od samego słynnego projektanta Władysława Wołkowskiego. O historii sławnego twórcy, stanie zachowania taboretu i jego wartości mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na trzeciej licytacji występuje pan Mirosław oraz jego kolekcja modeli samochodów z PRL. O nowej fali kolekcjonerstwa, stanie zachowania modeli i ich wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Ostatnim gościem w odcinku jest pan Witold, który przywiózł obraz przedstawiający widok z Hali Gąsienicowej. Więcej o autentyczności obrazu, technice wykonania, stanie zachowania i wartości rynkowej ocenia Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem.
Wtorek, 29 kwietnia 2025
Gościem pierwszej licytacji w programie jest po raz kolejny pan Andrzej, który tym razem prezentuje miedzioryt na papierze. Grafika to „Ślub królowej”, według obrazu Petera Rubensa i powstała we Francji w XVIII wieku. O technice miedziorytniczej, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako następna swój skarb prezentuje pani Sandra, do której należy odziedziczona po dziadkach, czarno-biała figurka czapli, według projektu Mieczysława Naruszewicza. O stanie zachowania czapli i jej wartości mówi Marek Kruczek, wykładowca akademicki i członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Trzecim uczestnikiem jest pan Piotr, którego skarb to dwa fotele o intensywnym czerwonym kolorze. Jochen Hoffmann zaprojektował siedziska „Luna” dla austriackiej wytwórni Wittmann w drugiej połowie XX w. O historii wytwórni i faktycznym autorze projektu, stanie zachowania foteli i ich wycenie tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca i pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na ostatniej aukcji w dzisiejszym odcinku występuje pan Adam, który jest właścicielem garnituru do ciasta z porcelitu, według projektu Kazimierza Kowalskiego z lat 60. O twórczości autora projektu, stanie zachowania naczyń i ich wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Środa, 30 kwietnia 2025
Swój skarb jako pierwsza w odcinku prezentuje Łowcom pani Katarzyna, od której należy odziedziczony po dziadku platerowany dzbanek do herbaty. Obiekt pochodzi ze słynnej warszawskiej Fabryki Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józefa Frageta. O historii wytwórni, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym gościem, który występuje na licytacji, jest po raz kolejny pan Janusz. Jest właścicielem dwóch kolorowych puszek po słodyczach, które pochodzą z lat 1923 -1939. O wartości puszek mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Trzecim uczestnikiem jest pan Krzysztof, który przyjechał z zegarkiem podróżnym szwajcarskiej firmy Zenith. Przedmiot ze złoconego mosiądzu wyposażono w skórzane etui, niegdyś wymoszczone jedwabiem. O stanie zachowania obiektu i jego wycenie tajemnice zdradza Janek Rygiel, twórca Muzeum Polskich Zegarów. Na ostatniej w programie aukcji prezentuje się pan Kamil oraz jego uroczy szklany wazon o nazwie „Bałwanek”. O pochodzeniu przedmiotu, jego wybarwieniu, stanie zachowania i wartości rynkowej opinię wystawia Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Piątek, 2 maja 2025
W ostatnim odcinku tygodnia, pierwszym gościem jest pan Jarosław. Przyjechał z metalowymi przypinkami turystycznymi z PRL - jego kolekcja liczy aż 346 egzemplarzy, a każdy z nich przedstawia herb polskiego miasta. O stanie zachowania znaczków i ich wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, wykładowczyni historii sztuki. Na drugiej licytacji występuje pan Wojciech, który jest właścicielem gry karcianej „Czarny Piotruś”. Karty do gry są pamiątką rodzinną, a pochodzą z okresu lat 1920-1930. O datowaniu przedmiotu, kontekście kulturowym, stanie zachowania kart i ich aktualnej wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ponadto w odcinku pan Tobiasz oraz jego litograficzna odbitka dzieła słynnego Marca Chagalla, którą otrzymał w prezencie. O historii wydawnictwa i znanego artysty, wielkości nakładu, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Ostatnią uczestniczką w dzisiejszym programie jest pani Ewa, do której należą kupione na targu staroci ceramiczne figury. O stanie zachowania figur i ich wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka