2022-09-28

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 15: Zagraniczne cuda

0

Rzadko spotykane, wiekowe rarytasy z różnych krajów na licytacjach w Czwórce. Brytyjska ceramika, austriacka kasa fiskalna, unikatowa organetta oraz komplet porcelany z Korei Północnej. Jakie historie kryją się za tymi przedmiotami? Co budzi największe emocje u Łowców? Które skarby i osobowości zachwyciły prowadzącego, Pawła Orleańskiego?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Jakiej kasy warta jest kasa?
Tomasz Mielczarek z Zielonej Góry chciałby sprzedać kasę fiskalną z Austrii z początku XX wieku. Jest to zabytkowa kasa National, na licencji amerykańskiej, produkowana w Europie. Znajomy sprzedającego uratował ten cenny przedmiot przed zalaniem, gdy nadeszła powódź. Później trafił on w ręce pana Tomasza, który obecnie zamierza sprawdzić, jak wysoko wycenią ją prawdziwi Łowcy skarbów.

Brytyjska ceramika
Edyta Gaworowska z Łodzi przywiozła do programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” ceramiczny pojemnik na tytoń fajkowy. Pudełeczko jest ozdobione scenką rodzajową, która sugeruje, do czego służy ten przedmiot. Poza pięknym wyglądem jego zaletę stanowi zdolność do zachowywania stałej wilgotności we wnętrzu, co pozwala podtrzymać wysoką jakość przechowywanego w nim tytoniu.

Wiekowy instrument
Adam Patejuk z Gdyni ma do zaoferowania organettę, z którą jest związany emocjonalnie, ponieważ to pamiątka rodzinna. Nie zamierza więc oddać jej tanio. Rzadki instrument działa, mimo że został wyprodukowany na przełomie XIX i XX wieku. To prawdziwy kolekcjonerski rarytas, na którym nie każdy potrafi się poznać.

Z „bratniej” Korei
Grzegorz Holc z Polic koło Szczecina postanowił wystawić na licytację zestaw porcelany z Korei Północnej. Pochodzi z czasów radzieckich, gdy kwitła wymiana między bratnimi republikami Polską i Koreańską. Zestaw jest kompletny, w doskonałym stanie, wygląda wręcz na nieużywany. A w dodatku nie ma zbyt wielu takich przedmiotów na rynku, więc można go uznać za unikat.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Komentarze