2023-02-07

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - odcinek 76: Sztuka użytkowa

0

Poszukiwania wartościowych przedmiotów, ich ekspertyzy i licytacje. Unikaty przywiezione do studia to: komplet wyjątkowych krzeseł, niezwykła ikona, nietypowe bombki i piękny medalik. Ile są warte cenne precjoza 76. odcinka programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej”?. Jakie skrywają historie? Które kradną serce prowadzącego, Pawła Orleańskiego? Oglądaj od poniedziałku do piątku o 18:00 w Czwórce.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Zmiana wystroju
Program rozpoczyna licytacja kompletu czterech włoskich krzeseł z lat 80., nawiązujących stylem do Bauhausu, a przywiezionych do przez Bognę z Grabowa nad Prosną. O tym, co wyróżnia ten kierunek we wzornictwie i dlaczego - po ponad stu latach od czasu powstania słynnej szkoły, działającej zaledwie kilkanaście lat - wciąż uznawany jest za nowoczesny, opowiada podczas ekspertyzy Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, właściciel pracowni i renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem.

Niespodzianki starego domu
Niezwykłe znalezisko, ikonę zamurowaną w schodach ponad stuletniej kamienicy, oferuje Łowcom Arek z Kostrzyna. Jak doszło do odkrycia tego skarbu? Jaką techniką został wykonany wizerunek świętej i ile może być wart? Na wszystkie te pytania odpowiada ekspertka programu Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki, a także właścicielka domu aukcyjnego.

Niezwykła kolekcja
Dominik, właściciel kolekcji bombek choinkowych liczącej trzy tysiące sztuk, wystawia na sprzedaż kilka okazów z czasów PRL pochodzących z Milicza. Dlaczego takich ozdób nie powinno się dotykać palcami? Czy można myć je wodą? Czy to prawda, że jeśli chodzi o eksport tych ozdób, jesteśmy światowym mocarstwem? Odpowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy on-line sprzedającej design.

Cenna zdobycz
Miłośników sztuki urzeka ręcznie malowany medalik z przełomu XIX i XX wieku, który jego właściciel, Adam, kupił na pchlim targu za bezcen. W jaki sposób wykonano tę misterną miniaturę i ile może być warta, zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.